news

W przyszłym tygodniu Asgardia ogłosi niepodległość

Pamiętacie jeszcze Asgardię? Pomysłodawcy stworzenia kosmicznego państwa zapowiadają na 25 czerwca uroczystą deklarację niepodległości.

Już za cztery dni we Wiedniu ma uroczyście zostać proklamowana niepodległość Asgardii, kosmicznego państwa, które ma powstać na orbicie. Ustrój przyszłego państwa, które swoją nazwę zaczerpnęło z nordyckiej mitologii, ma być całkowicie demokratyczny, ale wszystkie prawa, jakimi w przyszłości kierować się będą Asgardczycy, mają zostać ustalone całkowicie od nowa, bez oglądania się na ziemskie wzorce.

Inicjatorem powstania Asgardii jest rosyjski inżynier i naukowiec Igor Aszurbejli, który pracuje w Komitecie do spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ. Wśród pozostałych ojców założycieli znajdują się nie mniej poważne osoby, na przykład Ram Jakhu, szef Instytutu Prawa Kosmicznego McGill University w Montrealu, David Alexander z William Marsh Rice University, w Houston, Joseph Pelton z George Washingron University w Waszyngtonie czy pierwszy rumuński kosmonauta, Dumitru Prunariu.

Asgardia nie wyklucza próby przystąpienia do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wnioski o przyznanie obywatelstwa powstającego państwa można składać e-mailem na stronie Asgardia.space. Do tej pory wpłynęło ich już ponad 200 tysięcy.

„Musimy opuścić Ziemię, bo taka jest natura człowieka. Każdy nowy pomysł jest na początku wyśmiewany, ale z czasem science-fiction zmienia się w naukę,” podkreśla Ram Jakhu.

Przyszłe plany zakładają wysłanie na orbitę bezzałogowych próbników oraz budowę stałej stacji kosmicznej. Ale to dopiero pieśń przyszłości, ponieważ początki będą znacznie skromniejsze – 12 listopada tego roku na orbicie powinien zostać umieszczony satelita typu Cubesat o nazwie Asgardia-1, który będzie zawierał dane osobowe obywateli Asgardii. Kosmiczne państwo rozważa też możliwość zaoferowania usług backupu danych na orbicie.

Ilustracja: Facebook: Asgardia

podobne treści