news

W przyszłym roku użytkownicy Androidów i Windows 7 będą jeszcze bardziej narażeni na ataki

Według prognoz ekspertów z firmy antywirusowej ESET, kolejny rok przyniesie kilka zmian w dotychczasowym ekosystemie zagrożeń komputerowych. Zapomnimy o znanym robaku internetowym Conficker i zaczniemy brać pod uwagę zagrożenia mobilne.

W 2012 roku, według danych statystycznych Gartnera, Windows 7 stanie się najczęściej wykorzystywanym systemem operacyjnym. Tym samym Windows XP utraci dotychczasową pozycję lidera, co spowoduje zmniejszenie liczby infekcji wykorzystującego lukę w usłudze RPC starszych systemów Confickera.

Zniknięcie Confickera w 2012 roku z pierwszej dziesiątki najczęściej atakujących zagrożeń będzie ciekawym wydarzeniem – robak ten od 2009 roku jest stale wymieniany wśród najaktywniejszych zagrożeń. Wzrost popularności Windowsa 7 sprawi, że cyberprzestępcy wezmą na cel użytkowników właśnie tego systemu, w tym również jego 64-bitowej wersji.

ESET przewiduje, że w 2012 roku będzie można obserwować również liczne ataki na stale rosnącą ilość użytkowników smartfonów. Na celowniku znajdzie się przede wszystkim najbardziej otwarty mobilny system operacyjny firmy Google. Aż 30% zagrożeń dla systemu Android można było pobrać razem z aplikacjami z Android Marketu.

W 2012 roku celem ataków zagrożeń mobilnych będą przede wszystkim informacje o samych użytkownikach. Wszystko to za sprawą coraz częstszego wykorzystywania smartfonów do czynności, które zwykle realizowane były za pośrednictwem komputera: odbieranie i wysyłanie maili, zarówno służbowych, jak i prywatnych, logowanie się do serwisów społecznościowych, a nawet do konta bankowego.

Najwyższa pora rozejrzeć się za sensownym programem antywirusowym dla naszych smartfonów. [Zdjęcie: Flickr Boston Public Library]

podobne treści

  • kaczor92

    A iOS to niby firewall nie do przejścia? Buhhahahaha!!!!

  • paul-s

    To właśnie ilość infekcji świadczy o rzeczywistej „mocy” danego systemu, wbrew temu co krzyczą różni napaleńcy. Zdecydowana większość infekcji systemowych ma na celu zysk, w takiej lub innej postaci. Dane, dostęp do ich obróbki lub czysta kasa. Jeżeli jakiś system jest mało atakowany to tylko dlatego, że na jego userach nie da się zarobić, bez względu na to co sami o sobie myślą….