news

W odpowiedzi na cyberatak Izrael wezwał lotnictwo

Już kilka lat temu NATO przyjęło doktrynę, według której zastrzega sobie prawo do użycia siły (czyt. np. samolotów, rakiet czy artylerii) jako odpowiedzi na cyberatak przeciwnika. Ale do tej pory nie słyszeliśmy o tym, by Sojusz kiedykolwiek przeprowadził atak odwetowy tego typu. Co innego Izrael, który właśnie pochwalił się, że zrównał z ziemią budynek, w którym znajdowali się palestyńscy cyberprzestępcy.

Wymiana ognia na granicy pomiędzy Strefą Gazy a Izraelem jest czymś tak powszechnym, że zwykle nie przyciąga uwagi mediów. A już na pewno nie takich, które skupiają się na technologii. Tym razem jest jednak inaczej – Siły Obronne Izraela pochwaliły się, że lotnictwo tego kraju zrównało z ziemią budynek, z którego cyberżołnierze Hamasu starali się uzyskać dostęp do ważnej infrastruktury sieciowej Izraela.

Udaremniliśmy cybernetyczną ofensywę Hamasu przeciwko izraelskim celom. Po naszej cybernetycznej kontrofensywie wymierzyliśmy [rakiety] w budynek, w którym znajdowali się terroryści Hamasu. HamasCyberHQ.exe zostało usunięte,” głosi opis nagrania wideo przedstawiającego nalot, które IDF umieściło na Twitterze.

Napięcie pomiędzy rządzącym w Strefie Gazy Hamasem, a Izraelem trwa od lat. Najnowsza odsłona konfliktu rozpoczęła się w miniony piątek, po tym jak Palestyńczycy wystrzelili kilkaset rakiet i pocisków moździerzowych w kierunku Izraela. Zginęło dwóch tamtejszych żołnierzy, kilku kolejnych zostało rannych. W odpowiedzi Izrael przeprowadził szereg ataków na punkty, które uznawane były przez IDF za siedziby Hamasu w Strefie Gazy, zginęło około 30 osób, ponad 100 zostało rannych.

Zdjęcie: IDF

podobne treści