Wiadomość głównawynalazki

W Google Glass znajdziemy procesor z 2011 roku

Choć poznaliśmy już oficjalne specyfikacje Google Glass, wiele osób ma nadal pewien niedosyt. I jeśli tylko ma możliwość, stara się rozmontować to urządzenie. Tak jak Jay Lee, jeden ze szczęśliwców, którzy mieli okazję już położyć na swoim egzemplarzu Glass Explorer Edition.

Udało mu się na przykład potwierdzić, że Google Glass działają pod kontrolą Androida 4.0.4 Ice Cream Sandwich a wewnątrz znajduje się dwurdzeniowy chip Texas Instruments OMAP 4430, z którego wcześniej korzystano w takich urządzeniach jak na przykład Motorola Droid RAZR, siedmiocalowy Samsung Galaxy Tab 2.0 czy LG Optimus 3D. Nie jest to więc najnowocześniejszy układ ale prawdopodobnie najlepiej spełniał wymagania co do stosunku mocy obliczeniowej do poboru prądu.

Niestety Lee nie był w stanie stwierdzić z jaką prędkością jest taktowany w tym przypadku, ponieważ OMAP 4430 może być taktowany w przedziale od 1 GHz do 1,2 GHz. Nie wiadomo też dokładnie jaką ilością pamięci RAM dysponują Google Glass. Urządzenie twierdzi co prawda, że ma 682 MB pamięci RAM, ale bardziej prawdopodobne jest, że fizycznie znajduje się w nim kość 1 GB.

Dodajmy do tego pamięć wewnętrzną 4 GB, WiFi oraz kamerę 5 megapikseli i otrzymamy urządzenie, które wcale nie ma powalających specyfikacji. Gdyby nie były to pierwsze okulary Augmented Reality, które trafią do masowej produkcji najprawdopodobniej nie zwrócilibyśmy nawet uwagi na takie specyfikacje.

Ale to są pierwsze takie okulary Augmented Reality więc w tym wypadku moc obliczeniowa procesora nie liczy się aż tak bardzo jak sam fakt istnienia wyświetlacza. Najważniejsze, że to Android, do którego wcześnie czy później ktoś się dobierze. A właściwie już się dobrał. Pierwsze przypadki rootowania Google Glass już miały miejsce. Jak na razie nie wiadomo jeszcze do czego może się to przydać, ale z pewnością ktoś coś wymyśli. Mogę się założyć, że na pierwszy ogień pójdą próby usunięcia zabezpieczeń, które pozwalają Google wyłączyć zdalnie Google Glass.

podobne treści