biznes

W ciągu 30 lat wartość kosmicznego biznesu osiągnie 3 tryliony dolarów

Ile wart jest podbój kosmosu? Można oczywiście powiedzieć, że jest bezcenny, ponieważ rozwoju nauki nie można przekładać na pieniądze, ale nie jest to do końca prawda. Albo z każdym rokiem jest to prawda w coraz mniejszym stopniu, ponieważ coraz więcej podmiotów zainteresowanych jest kosmosem z powodów czysto komercyjnych. A wartość kosmicznego biznesu stale wzrasta.

Jak przewiduje Bank of America, największa instytucja bankowa USA, prawdziwy kosmiczny boom dopiero nadchodzi. Według przygotowanego przez bank raportu, w ciągu najbliższych trzydziestu lat rynek związany z eksploracją kosmosu czeka dynamiczny rozwój. W ciągu najbliższych trzech dekad kosmiczny biznes zwiększy swoją wartość z obecnych 339 miliardów do około 3 trylionów dolarów.

Powodem, dla którego miałoby dojść do tak dużego wzrostu wartości tego rynku ma być fakt, że coraz więcej państw interesuje się kosmosem, a w kosmiczny biznes coraz chętniej inwestuje sektor prywatny. I to nie tylko ten, który tradycyjnie kojarzony z kosmosem. W swoim raporcie Bank of America wymienia kilka firm, które mogą znacząco zwiększyć swoją wartość w przyszłości korzystając z tego wzrostu, wśród których wymienia między innymi firmy, które już teraz są mocno zaangażowane w przemysł kosmiczny, takie jak Boeing czy Lockheed Martin, ale też Facebook, Google czy Microsoft. Według banku w ciągu najbliższych 10-15 lat odbędzie się też załogowa misja na Marsa.

Co ciekawe, w związku ze zwiększonym zainteresowaniem kosmosem, Bank of America przewiduje, że w najbliższych trzech dekadach ludzkość dokona większej ilości odkryć naukowych w tej dziedzinie, niż w całej swojej dotychczasowej historii.

Pozostaje mieć nadzieję, że te optymistyczne prognozy spełnią się, a takie rozwiązania jak na przykład rakiety wielokrotnego użytku rzeczywiście przyczynią się do większego otwarcia kosmosu na biznes.

Zdjęcie: SpaceX

podobne treści