wynalazki

W butelce z LiquiGlide nie zostanie ani kropla keczupu


Nie jest to może największy z problemów trapiących ludzkość, ale pozostaje faktem, że mnóstwo keczupu się marnuje, przyklejone do wnętrza opakowania. Wszystko zmieni butelka z LiquiGlide.

LiquiGlide to nieprzywierająca powłoka, którą pokryto wnętrze opakowania keczupu. Jak widać na nagraniu powyżej, dzięki temu rozwiązaniu cała zawartość pojemnika spływa w dół – bez grzebania w środku nożem i bez innych tradycyjnych metod wydobywania resztek keczupu z butelki. Składniki poślizgowej substancji nie są toksyczne, a powłoka może zostać umieszczona na różnych rodzajach materiałów.

Jak to działa? Wynalazca Dave Smith, doktorant na Massachusetts Institute of Technology, wyjaśnił: „LiquiGlide to jedyna w swoim rodzaju powierzchnia, ponieważ jest jak ciecz o uporządkowanej strukturze – jest sztywna, jak ciało stałe, ale obślizgła jak płyn”. Zapewne więcej Smith nie może powiedzieć, w końcu chodzi o wart fortunę wynalazek.

Oczywiście zastosowania wynalezionej na MIT powłoki nie ograniczają się do opakowań sosów (zresztą to rynek warty 17 miliardów dolarów). Smith powiedział Fast Company, że przeznaczenie LiquiGlide od początku miało być znacznie poważniejsze:

Byliśmy – i nadal jesteśmy – zainteresowani powłoką zapobiegającą pokrywaniu powierzchni szronem, zapobiegającą powstawaniu zatorów w gazociągach i ropociągach oraz  sprzyjającą szybkiemu spływaniu wody, np. z szyb samochodowych. Potem pojawił się pomysł, by rozwiązanie zastosować w środku pojemników z płynną żywnością. Sprawdza się świetnie tylko dlatego, że ciecz dziecinnie łatwo spływa po tej powłoce. Inne zastosowania, o których mówiliśmy, wymagają znacznie dłuższych przygotowań przed wprowadzeniem na rynek. Wpadliśmy na pomysł, że z butelkami będzie najłatwiej – technologia jest właściwie gotowa. Nie właściwie – już jest gotowa.

Zatem niech nie zwlekają, bo to marnotrawstwo keczupu jest nieznośne! [FastCo]

podobne treści