naukaWiadomości promowane

W atmosferze ezgoplanety GJ 1214b odkryto chmury

Odkryta w 2009 roku GJ 1214b, szerzej znana jako Gliese 1214b, już wielokrotnie pojawiała się w doniesieniach prasowych. Wszystko dlatego, że im bardziej astronomowie przyglądają się tej egzoplanecie, tym bardziej przypomina ona Ziemię. Wiemy już, że Gliese 1214b ma atmosferę, podejrzewamy też, że znajdują się na niej duże ilości wody. W dzisiejszym wydaniu Nature znajduje się natomiast artykuł na temat chmur zaobserwowanych w jej atmosferze.

Gliese 1214b jest tak zwaną Superziemią, czyli skalistą planetą pozasłoneczną o masie większej od masy Ziemi. Masa tej planety szacowana jest na 5,5-7,2 mas Ziemi a jej średnica jest 2,7 razy większa średnicy naszej planety. Gliese 1214b krąży wokół czerwonego karła GJ 1214 znajdującego się około 40 lat świetlnych od Ziemi. Wiadomo, że w dużej części planeta ta składa się z wody, wiadomo także, że woda obecna jest w jej atmosferze. Teraz naukowcom udało się zaobserwować chmury na tej egzoplanecie.

Wcześniejsze badania sugerowały, że albo Gliese 1214b posiada jednolitą gęstą atmosferę składająca się z „ciężkich” cząsteczek na przykład wody, albo ma atmosferę składającą się z rożnych warstw, w których występują chmury, przesłaniające powierzchnię planety. Żeby rozwiać te wątpliwości, astronomowie Laura Kreidberg i Jacob Bean z University of Chicago posłużyli się teleskopem Hubble’a, który w ciągu 11 miesięcy obserwował egzoplanetę łącznie przez 96 godzin. Obserwacje wykonywane były wtedy, gdy planeta przechodziła przed tarczą GJ 1214, a teleskop wychwytywał subtelne zmiany w widmie zbliżonym do podczerwieni. Zespół jest bardzo dumny z tego, że udało się osiągnąć takie wyniki za pomocą teleskopu Hubble’a, choć nie był on projektowany do prowadzenia tego typu badań.

Wyniki obserwacji sugerują, że w atmosferze GJ 1214b najprawdopodobniej znajdują się gęste chmury, które zakrywają powierzchnię egzoplanety. Badacze sugerują, że chmury te mogą składać się z chlorku potasu lub siarczku cynku, ale ich rzeczywisty skład pozostaje na razie zagadką. Dokładne zrozumienie składu atmosfery GJ 1214b, może zmienić podejście naukowców do obecności wody na tej ezgoplanecie – trudniej zweryfikować jej obecność, jeśli gęste chmury zasłaniają powierzchnię. Astronomowie mają nadzieję, że wątpliwości te uda się rozwiać dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba, który ma wystartować w roku 2018.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści