wtf

W 2013 roku CIA pracowało nad urządzniem do potajemnego kopiowania dyskietek

Upublicznione przez WikiLeaks dokumenty na temat narzędzi wykorzystywanych w cyberprzestrzeni przez CIA dotyczą zwykle luk sprzed kilku lat, a przez to same w sobie są mało interesujące. Znajdują się jednak wśród nich ciekawe szczegóły rodem z laboratorium filmowego „Q”. Tak jak na przykład zaprojektowane w 2013 roku urządzenie do kopiowania dyskietek 3,5 cala.

Nie, to nie żart, CIA naprawdę cztery lata tamu rozpoczęła prace nad specjalnym urządzeniem służącym do kopiowania dyskietek 3,5 cala. Rozwijane pod kryptonimem Project Pterodactyl urządzenie miało służyć agentom do potajemnego kopiowania danych zapisanych na anachronicznym nośniku.

Według wytycznych, jakie postawiło kierownictwo Agencji, urządzenie miało mieć wyłącznik, mechanizm pozwalający na automatyczne kopiowanie danych po włożeniu dyskietki na wbudowaną pamięć masową, a zakończenie pracy miało być sygnalizowane wibracjami lub miganiem diody. Pozyskane dane miały być też automatycznie kompresowane na wbudowanej w urządzenie pamięci masowej, a proces ich przenoszenia na komputer powinien być łatwy. Oczywiście podręczna kopiarka dyskietek nie mogła wzbudzać swoim wyglądem podejrzeń, więc CIA zdecydowała, że powinna wyglądać jak notatnik lub terminarz.

Technicy agencji przystąpili do pracy. Ostatecznie do budowy takiego urządzenia zdecydowano się wykorzystać płytkę Gumstix Overo Earthstorm wyposażoną w procesor ARM Texas Instruments AM3703 Sitara taktowanym zegarem 800 MHz, 512 MB RAM, 1 GB flash NAND z możliwością rozszerzeń. Uzupełnieniem była płytka rozszerzeń pinto-th z kontrolerem USB, do którego podłączono stację dyskietek 3,5 cala. Wszystko to działało pod kontrolą niewielkiej dystrybucji Yocto Linux 3.5, która została trochę zmodyfikowana przez techników CIA. Najwyraźniej wszystko zmieściło to zmieściło się w terminarzu.

Po co w 2013 roku agentom CIA potrzebne było urządzenie do potajemnego kopiowania zawartości dyskietek? Rzeczywistość jest bezwzględna – podczas gdy konsumenci żyją w XXI wieku, bardzo dużo systemów stworzonych na potrzeby różnych rządów jest już mocno przestarzałych, a do przenoszenia danych nadal wykorzystuje się w nich dyskietki 3,5 cala. A ZUS, który kilka lat temu zorganizował przetarg na 130 tysięcy takich dyskietek, nie jest wyjątkiem. Dość powiedzieć, że właśnie z takich nośników korzystały systemy kontrolujące irańskie wirówki do wzbogacania uranu zniszczone przez Stuxnet, a z dyskietek 8 cali nadal korzystają amerykańskie wojska rakietowe.

Zdjęcie: Flickr/tompagenet

podobne treści