naukanews

VR skuteczniejsze w łagodzeniu bólu niż morfina

Oczywiście nie zawsze, ale badania potwierdzają, że w pewnych specyficznych zastosowaniach można zauważyć taką prawidłowość. Na przykład w przypadku pacjentów cierpiących z powodu poważnych oparzeń.

Osoby cierpiące z powodu oparzeń, w ramach terapii, muszą przechodzić zabiegi oczyszczania ran oparzeniowych i zmian opatrunków, które nawet po podaniu silnych środków przeciwbólowych, potrafią nadal być bardzo bolesne. Okazuje się, że w rozwiązaniu tego ostatniego problemu może pomóc technologia wirtualnej rzeczywistości.

Badania nad wykorzystaniem VR w medycynie prowadzone są od dawna. Nie ograniczają się one jednak jedynie do rozwijania technik pozwalających na przeprowadzanie operacji czy na odległość. Technologia ta jest także w orbicie zainteresowań osób, zajmujących się badaniami nad uśmierzaniem bólu.

Pomimo tego, że założenia są dość proste i sprowadzają się do tego, by odwrócić uwagę pacjenta od bólu, coraz więcej badań potwierdza, że takie podejście jest skuteczne.

Ostatnio interesującymi wynikami w walce z bólem może pochwalić się amerykański startup o nazwie Firsthand Technology, założony przez badaczy, którzy przez ostatnie dziesięć lat pracowali w Human Interface Technology Lab (HITLab) na University of Washington. Bazując na wcześniejszych badania, stworzyli oni własne rozwiązanie, które zostało niedawno przetestowane na grupie 40 pacjentów. Każdy z nich poddany został 60 sesjom w VR i wszyscy, oprócz jednego, zadeklarowali, że podczas sesji odczuwalny ból był mniejszy. Zazwyczaj pacjenci mówili o 60-75 procentowej redukcji bólu, czyli osiągnięto wynik lepszy niż w przypadku podawania morfiny, przy której pacjenci deklarowali średnio zmniejszenie bólu o 30 procent.

Miejmy nadzieję, że w związku z tym, nikomu nie przyjdzie do głowy, by gogle VR udostępniać tylko na receptę.

Zdjęcie: Flickr/TheBetterDay

podobne treści