samochodywynalazki

Volvo testuje autonomiczne śmieciarki

Technologia autonomicznych pojazdów otwiera całkowicie nowe możliwości przed producentami pojazdów specjalistycznych. Takich jak na przykład śmieciarki, które testowane są właśnie w Szwecji przez Volvo.

Autonomiczna śmieciarka, przygotowana przez Volvo Trucks we współpracy ze szwedzką firmą Renova, oparta jest na konstrukcji Volvo FM 330. Dzięki wyposażeniu w zestaw czujników, z lidarem na czele, oraz precyzyjnej lokalizacji opartej na modułach GPS, jej oprogramowanie może dokładnie skanować otoczenie i odpowiednio pozycjonować samochód na drodze. A właściwie na podjeździe, ponieważ spora część pracy autonomicznej śmieciarki wymaga dość precyzyjnych manewrów.

A te wspomagane są na razie przez ludzi. Za pierwszym razem, kiedy pojazd pojawia się w nowym rejonie, prowadzony jest przez kierowcę, który wyznacza wszystkie miejsca, przy których śmieciarka będzie musiała zrobić postój. W połączeniu z danymi zebranymi przez czujniki podczas tego przejazdu, stworzy to mapę, dzięki której ciężarówka będzie wiedziała jak poruszać się następnym razem.

Testowana przez Volvo automatyczna śmieciarka co prawda nie ładuje kontenerów samodzielnie, ale podczas normalnej pracy sama podjeżdża tyłem do swojego kolejnego przystanku. Ma to zminimalizować ryzyko związane z wypadkami przy pracy, które mogą pojawić się kiedy załoga opuszcza pojazd, a kierowca cofa śmieciarkę. Czujniki pojazdu mają także wykrywać wszelkiego rodzaju niespodziewane przeszkody i, w razie konieczności, ominąć je.

Prowadzone w Szwecji testy autonomicznej śmieciarki mają potrwać do końca roku. Później ma nastąpić ewaluacja funkcjonalności sprzętu, bezpieczeństwa i adaptacji przez kierowców oraz innych użytkowników ruchu drogowego. Volvo Trucks pozostaje jednak optymistyczne i uważa, że takie ciężarówki powinny już niedługo pojawić się na rynku.

Zdjęcie: Twitter/Volvo Trucks

podobne treści