samochody

Volvo prezentuje elektryczną ciężarówkę przyszłości

Właściwie na całym świecie trwają obecnie prace nad różnego rodzaju autonomicznymi pojazdami. Są to nie tylko samochody osobowe, ale też ciężarówki czy nawet motocykle. O ile samochody mogą zmienić sposób, w jaki dziś podróżujemy, tak autonomiczne ciężarówki mogą zrewolucjonizować sektor transportowy. A Volvo ma już własną wizję tego jak to zrobić.

Przed wami Vera – autonomiczny elektryczny ciągnik siodłowy, który na jednym ładowaniu może przewieźć ważącą do 32 ton naczepę na dystansie do 250 kilometrów. Nie jest to może bardzo dużo jak na standardy transportu kołowego, ale Vera nie została zaprojektowana do tego, by pokonywać duże trasy. Jej zadaniem jest przewożenie towarów w hubach transportowych czy portach, czyli miejscach, w których wdrożenie autonomicznych jest najprostsze, a jednocześnie da wymierne rezultaty.

Głównie dlatego, że autonomiczna ciężarówka może przewozić towary z punktu A do punktu B przez całą dobę, nie męczy się i nie popełnia błędów. To wszystko pozwala zminimalizować czas przetrzymywania towarów w magazynach, a jedyne przestoje powstają właściwie tylko wtedy, gdy ciężarówka jest ładowana.

Vera ma być dostępna w różnych rozmiarach i z różnymi silnikami. Mniejszy model, FL, wyposażony jest w elektryczny silnik 177 kW silnikiem elektrycznym, podczas gdy większy model, FE posiada dwa silniki elektryczne i dysponuje łącznie mocą 503 kW. Jednak w oczy najbardziej rzuca się to, że ciężarówka całkowicie pozbawiona jest całkowicie niepotrzebnej w autonomicznym pojeździe kabiny kierowcy. Volvo na razie jednak nie podało jednoznacznej daty, po której chciałoby wprowadzić ją do sprzedaży.

Ciężarówka Vera jest nadal rozwijana, ponieważ musimy dopracować jeszcze kwestie związane z bezpieczeństwem, by zapewnić naszym klientom najlepsze możliwe doświadczenia,” twierdzi Mikael Karlsson, wiceprezes ds. rozwiązań autonomicznych w Volvo Trucks. „Całodzienna praca oznacza szybszy czas dostawy towarów, a fakt, że ciężarówka jest elektryczna przekłada się na korzyści dla społeczeństwa wynikające z obniżonego hałasu i emisji.”

Ilustracje: Volvo

podobne treści