news

Virgin Galactic prezentuje swój nowy statek kosmiczny

Półtora roku temu, należący do Virgin Galactic SpaceShipTwo o nazwie VSS Enterprise, rozbił się podczas lotu testowego. Teraz firma postanowiła pochwalić się swoim nowym statkiem, którym, przynajmniej według planu, będzie woziła kosmicznych turystów.

Nieszczęśliwy wypadek, w którym zginął jeden z dwóch pilotów SpaceShipTwo, był dużym ciosem dla firmy Ricarda Bransona. Virgin Galactic nie tylko straciło doświadczonego pracownika i statek suborbitalny, ale też przerwane zostały procedury certyfikacji konstrukcji. Teraz, po prawie dwóch latach od wypadku, firma postanowiła zaprezentować swój nowy statek, nazwany, zgodnie z sugestią Stephena Hawkinga, VSS Unity.

Nowy statek wygląda bardzo podobnie do tego, który rozbił się w październiku 2014 roku. Choć wprowadzono pewne modyfikacje, podobieństwo jest zamierzone. Jak twierdzi Virgin Galactic, dzięki temu udało się wykorzystać dane zebrane podczas 55 zakończonych sukcesem testów poprzedniej konstrukcji, jak również te, które zdobyto podczas feralnego lotu.

Niestety fakt, że VSS Unity jest bardzo podobny do swojego poprzednika, nie zmienia niczego w kwestiach udzielenia mu certyfikatów bezpieczeństwa – statek musi przejść rygorystyczne testy zanim będzie można na jego pokładzie wozić pasażerów. Na początek testy naziemne, później loty wraz ze statkiem-matką White Knight Two i próby lądowania. Dopiero później będzie można przejść do prób odpalenia silnika rakietowego i testowania możliwości wznoszenia VSS Unity do granic kosmosu.

Jak długo potrwają te testy? Na razie trudno to przewidzieć, ale w przypadku VSS Enterprise minęły cztery lata od pierwszej próby odłączenia go od statku macierzystego do tragicznego w skutkach wypadku.

Zdjęcia: Virgin Galactic

podobne treści