internetkrótka piłkanews

VentureBeat: Google przejmuje Twitch za 1 mld dolarów

Nie dalej jak dwa miesiące temu media obiegła plotka, że Google rozpoczęło intensywne negocjacje w sprawie przejęcia popularnego serwisu streamingowego Twitch. Wówczas jednak nawet autorzy spekulacji – cytowani m.in. przez Wall Street Journal – nie mieli wiedzy czy transakcja ostatecznie rzeczywiście dojdzie do skutku. Ciszę w tej sprawie przełamał wczoraj portal VentureBeat, którego źródła twierdzą, że gigant z Mountain View jest bardzo bliski dopięcia tego jakże głośnego zakupu.

Według informacji redakcji VB, umowa zostanie sfinalizowana już wkrótce, a obydwie strony porozumiały się już we wszelkich kluczowych kwestiach finansowych. Zgodnie z jej rzekomą treścią, Google zapłaci za przejęcie praw do kierowania Twitchem równowartość 1 miliarda dolarów i tym samym umocni swoją dominującą pozycję na rynku serwisów umożliwiających dzielenie się najrozmaitszymi materiałami wideo.

No i cóż, kłamstwem byłoby stwierdzenie, że tego rodzaju posunięcie amerykańskiego giganta było dla nas jakimkolwiek zaskoczeniem. Po pierwsze, od dawna wykazywał on swoiste ciągoty do stale rozwijającej się branży gier komputerowych, a co za tym idzie – ogromu treści wytwarzanych każdego dnia zarówno przez amatorów, jak i e-sportowych profesjonalistów. Po drugie zaś, i chyba najważniejsze, Twitch to po prostu duży, niezwykle poważny rywal YouTube, trzymający przy sobie sporą bazę aktywnych graczy i widzów, a także serwis zajmujący niezwykle silną pozycję w amerykańskim Internecie. Zgodnie z niedawnym raportem Wall Street Journal, zajmuje on tam 4 miejsce pod względem generowanego ruchu sieciowego, przegrywając z Google i Apple, ale pokonując takie tuzy jak choćby Facebook, Hulu czy Valve. Dołączenie do swego portfolio tak dobrze prosperującego portalu to po prostu logiczny, korzystny biznesowo ruch.

Na razie bardzo trudno przewidzieć czy finalizacja transakcji będzie skutkować codzienną, harmonijną koegzystencją dwóch osobnych części tej samej firmy czy też poniekąd spodziewanym wchłonięciem Twitcha przez YouTube. Zobaczymy.

Póki co zaówno Google, jak i Twitch nie wygłosiły żadnego oficjalnego (ani nieoficjalnego) oświadczenia w tej sprawie.

podobne treści