gry

Valve zapowiada SteamOS

Valve chciałoby, by ten tydzień upłynął nam pod znakiem Steama. Firma ujawniła wczoraj pierwszą część swojego planu, odliczanie do kolejnej już się zaczęło.

Pierwsze odliczanie zakończyło się wczoraj zapowiedzią SteamOS – darmowego systemu operacyjnego, który umożliwi przeniesienie rozrywki na „urządzenia z tym systemem”. SteamOS ma zostać niebawem udostępniony za darmo producentom sprzętu.

„SteamOS łączy architekturę Linuksa z funkcjonalnością wymaganą do grania na dużym ekranie. SteamOS dostępny będzie wkrótce za darmo, jako samodzielny system operacyjny dla maszyn działających w pokojach dziennych” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Po co Valve własny OS? Pomijając już niezaprzeczalne zalety posiadania własnego systemu systemu operacyjnego w sytuacji, w której podobno pracuje się nad własną konsolą, firma twierdzi, że dzięki pracy na poziomie systemu operacyjnego udało się jej znacząco poprawić grafikę, dźwięk oraz zmniejszyć opóźnienia kontrolerów gier.

„Podczas pracy nad wprowadzeniem Stama do salonu doszliśmy do wniosku, że najlepszym środowiskiem dla klientów będzie system operacyjny zbudowany wokół Steama.”

Według Valve niektórzy deweloperzy już teraz pracują nad grami, które pozwolą wykorzystać możliwości oferowane przez SteamOS. Jakie to możliwości?

Jedną z nich jest strumieniowanie treści z komputera i odtwarzanie ich na telewizorze. Kolejną płynne dzielenie się grami. Dodatkowo Valve pochwaliło się tym, że współpracuje z dostawcami treści multimedialnych dlatego przyszli użytkownicy SteamOS będą mogli za jego pomocą słuchać (a przede wszystkim kupować) filmy czy muzykę.

Valve nie ujawniło jeszcze konkretnej daty rynkowego debiutu SteamOS, ale można podejrzewać, że w tym tygodniu firma wróci jeszcze do tematu przy okazji kolejnych zapowiedzi. Kolejna ma mieć miejsce już jutro.

podobne treści