gadżetyWiadomość główna

Valve i HTC zapowiadają gogle Vive

W ubiegłym tygodniu Valve nieśmiało zapowiedziało, że zaprezentuje własny system wirtualnej rzeczywistości. Jak zapowiedziało, tak zrobiło – oto Vive, gogle VR przygotowane wspólnie przez Valve i HTC.

Valve, firma znana przede wszystkim ze swojej cyfrowej platformy dystrybucji Steam (oraz z tego, że każe graczom już bardzo długo czekać na trzecią część serii Half-Life), od jakiegoś czasu prowadziła wewnętrzne eksperymenty z wirtualną rzeczywistością, które, wydawać się mogło, zostały zawieszone po nawiązaniu współpracy z twórcami gogli Oculus Rift. Jednak wbrew pozorom Valve nie porzuciło programu własnych gogli VR, które zostały wczoraj oficjalnie zapowiedziane.

Przygotowywane przez Valve we współpracy z HTC gogle nazwane zostały Vive. Według zapowiedzi zadebiutują na rynku pod koniec tego roku, ale ich wersja deweloperska zostanie udostępniona w okolicach wakacji.

Według zapowiedzi gogle Vive wykorzystywać będą dwa wyświetlacze o rozdzielczości 1200 na 1080 pikseli, odświeżane z częstotliwością 90 klatek na sekundę. Według Valve i HTC pozwoli to na „eliminację drgań” i uzyskanie „fotorealistycznych obrazów”. Wyświetlacze mają pokrywać całe pole widzenia. Zestaw nie ma wbudowanych słuchawek, ale można do niego podpiąć własne. Do orientowania się w przestrzeni wykorzystuje czujniki ruchu.

Dokładność HTC Vive będzie można zwiększyć jeszcze bardziej rozstawiając w pomieszczeniu, w którym mają być używane, specjalne stacje laserowe, dzięki czemu nawet najdrobniejszy ruch głowy użytkownika ma być precyzyjnie wychwytywany. Właśnie lustrom, które odbijać mają lasery Vive zawdzięcza swój specyficzny, „dziurkowany”, wygląd. Stacje bazowe mają także pozwolić na poruszanie się użytkownika po pomieszczeniu. Choć gogle przeznaczone są przede wszystkim dla komputerów, to nie przygotowywany z myślą o nich Stam Controller będzie dedykowanym im kontrolerem – sterowanie ma przebiegać dzięki nowemu, ergonomicznemu urządzeniu HTC, którego położenie w przestrzeni również będzie przekazywane do systemu.

Brzmi obiecująco, jednak na prezentacje prawdziwych możliwości urządzenia będziemy musieli jeszcze poczekać. Obecnie nie jest znana też przewidywana cena gogli Vive, ale ma być ona „przystępna”.

podobne treści