psychologia

Uzależnienie od Internetu jest uwarunkowane genetycznie

Fakt, że poszczególne osoby popadają w nałóg korzystania z Internetu, może wynikać z wrodzonych predyspozycji – uważają niemieccy naukowcy. Podobnie, jak genetycznie uwarunkowana jest skłonność do palenia i korzystania z innych używek.

Specjaliści z Uniwersytetu w Bonn oraz Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim poprosili 843 osoby o wypełnienie ankiet dotyczących nawyków korzystania z Internetu. 132 uczestników badania okazało się uzależnionych od Internetu. Ich myśli cały czas krążyły wokół tego medium i mieli przekonanie, że jeśli nie mieliby możliwości skorzystać z Internetu, czuliby się fatalnie.

Następnie naukowcy porównali fragmenty kodu DNA internetoholików z genami zdrowych osób z grupy kontrolnej. Analiza wykazała, że wśród owych 132 wyróżnionych osób znacznie częściej występuje układ genów wiązany ze skłonnością do uzależnienia od nikotyny.

Szef zespołu badawczego doktor Christian Montag powiedział: “Wiemy, że mutacja genu odpowiedzialnego za receptory acetylocholiny nikotynowej w mózgu podnosi skłonność do popadania w nałogi.” Ma ona wpływ na aktywność układu nagrody w mózgu, kojarząc zachowanie lub korzystanie z konkretnej substancji z odczuwaniem przyjemności. Montag dodaje: „Zawiązek ten wydaje się nieodłącznie związany nie tylko z uzależnieniem od nikotyny, ale i od Internetu. Dowiedliśmy, że ten nałóg nie jest wytworem wyobraźni.”

Tylko jak w epoce bezprzewodowego Internetu udać się na odwyk? [PubMed, HuffPost]

podobne treści