mobile

Uwaga na wiadomości o aktualizacji sterownika LTE 5.0

Jak donosi niebezpiecznik, trwa właśnie kampania nakłaniająca Polaków do aktualizacji sterownika LTE 5.0 dla Androida. Podający się za operatorów komórkowych autorzy kampanii starają się nakłonić użytkowników do odwiedzenia strony, z której należy pobrać „sterownik do LTE 5.0”. Jak nietrudno się domyślić, jest to oczywiście oszustwo.

Jeżeli użytkownik zgodzi się na instalację oprogramowania z nieznanego źródła, jego smartphone zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, rozpoznawanym już przez około trzydzieści programów antywirusowych. Wirus otrzymuje między innymi uprawnienia do odczytywania i wysyłania wiadomości SMS z telefonu ofiary, co może skończyć się przejęciem komunikacji z bankiem podczas wykonywania kolejnej transakcji bankowej i kradzieżą środków.

Co ciekawe, serwis podaje, że przestępcy wysyłają nie tylko SMSy, ale też do niektórych osób mają dzwonić podszywając się za przedstawicieli T-Mobile lub PlusGSM.

Jak zwykle w podobnych przypadkach, pozostaje nam zachowywać czujność i pamiętać o tym, by nie instalować oprogramowania mobilnego z nieznanych źródeł. Dobrze też przyglądać się uprawnieniom podczas instalacji aplikacji na Androida – jeśli wydają się podejrzanie szerokie, może warto zastanowić się, czy naprawdę jest ona nam potrzebna.

Zdjęcie: Flickr/Adam N. Ward

podobne treści