nauka

Uszy drukowane w 3D

Drukarki 3D są niesamowitym wynalazkiem. Dzięki nim można na przykład wydrukować dom (i to nie tylko na naszej planecie), można też za ich pomocą drukować części ludzkiego ciała. Jak na przykład uszy.

Pamiętacie szczury laboratoryjne, na których rosły sobie uszy? Zespół lekarzy i bioinżynierów z Cornell University może pochwalić się czymś dużo lepszym. Zamiast hodować ludzkie uszy na zwierzętach, postanowili oni wydrukować odpowiednią strukturę. I odnieśli sukces.

Końcowy produkt, który jest „praktycznie identyczny jak ludzkie ucho”, ma znaleźć zastosowanie w leczeniu osób, które swoje własne ucho straciły, lub urodziły się z defektem małżowiny. Samo ucho nie jest bezpośrednio drukowane, drukowana jest forma, do której wtryskiwany jest odpowiednio przygotowany żel wyprodukowany z kolagenu ze szczurzych ogonów i krowich uszu. Nie brzmi to może zbyt apetycznie, ale nie o to w tym wypadku chodzi.

Sam proces tworzenia takiego ucha jest bardzo szybki. Jak wyjaśnia profesor Lawrence Bonassar, jeden z autorów badania:

„Pół dnia zajmuje zaprojektowanie formy, dzień wydrukowanie jej. Trzydzieści minut zajmuje wstrzyknięcie do formy żelu a gotowe ucho możemy wciągnąć już po piętnastu minutach. Zanim zostanie wszczepione, przycinamy je i przechowujemy odżywce z odpowiednich kultur bakterii.”

Zespół z Cornell ma nadzieję, że pierwsze ucho przygotowane w ten sposób będzie można wszczepić ludzkiemu pacjentowi już za trzy lata.

podobne treści