bizneswtf

USS Enterprise jako siedziba chińskiej firmy

Jeszcze nie tak dawno temu można było zakładać, że jednym z największych fanów Star Treka na świecie jest generał Keith Alexander. Jednak pewien chiński przedsiębiorca prześcignął nawet osiągnięcia byłego szefa NSA budując cały kompleks budynków wzorowany na USS Enterprise.

Liu Dejian jest założycielem studia deweloperskiego NetDragon Websoft, które zajmuje się tworzeniem gier przeznaczonych na rynek chiński. Zasiada też w radzie nadzorczej chińskiego giganta internetowego Baidu, więc stać było go na to, by dla swojej nowej firmy zbudować siedzibę w kształcie okrętu flagowego Zjednoczonej Federacji Planet.

Nietypowa siedziba znajduje się w mieście Changle w prowincji Fujian. Jej budowa rozpoczęła się w październiku 2010 roku, a budynek został oddany do użytku pół roku temu. Inwestycja, która ma w sumie ponad 260 metrów długości, kosztowała 97 milionów dolarów. NetDragon zwrócił się nawet do sieci CBS, posiadacza praw autorskich do serialu, o zgodę na budowę kompleksu w kształcie USS Enterprise.

„To był pierwszy tego typu przypadek, więc początkowo myśleli, że ktoś robi sobie z nich żarty,” napisał przedstawiciel NetDragon w oświadczeniu przesłanym WSJ. „Uwierzyli, że ktoś w Chinach naprawdę chce wznieść budynek w kształcie USS Enterprise dopiero wtedy, gdy wysłaliśmy im odpowiednie dokumenty.”

podobne treści