news

USB-C zastąpi gniazdo minijack?


Choć chyba już wszystkie inne możliwe porty zostały zamienione na cyfrowe, gniazdo minijack od lat dzielnie broni honoru złącz analogowych w cyfrowym świecie. Ale już niebawem może się to zmienić, ponieważ Intel poważnie zastanawia się nad cyfrowym rozwiązaniem, które miałoby zastąpić popularną wtyczkę.

Jak donosi serwis Anandtech, podczas konferencji dla deweloperów, która odbyła się w chińskim Shenzhen, Intel ogłosił, że pracuje nad rozwiązaniem, które miałoby zastąpić gniazdo minijack. Miałoby być ono oczywiście cyfrowe i bazować na USB Type-C.

Według Intela takie rozwiązanie miałoby wiele zalet. Pierwszą z nich miałaby być oczywiście lepsza jakość dźwięku, ale na tym nie koniec – wśród kolejnych plusów, na jakie wskazuje Intel, znaleźć można także znaczne zwiększenie możliwości pilotów umieszczanych na kablu do słuchawek czy wyeliminowanie konieczności dodatkowego zasilania w przypadku słuchawek wyposażonych w systemy aktywnej redukcji szumów. Nie wspominając już o tym, że cyfrowe złącze byłoby fizycznie mniejsze niż gniazdo minijack, przez w urządzeniach takich jak smartphone’y i tablety pojawiłoby się więcej przestrzeni, którą można wykorzystać na inne podzespoły.

Nie jest to pierwsze podejście do wysłania zasłużonego złącza minijack na emeryturę – już wcześniej pojawiły się plotki, że iPhone 7 będzie pozbawiony charakterystycznego wejścia na słuchawki, a funkcję złącza audio będzie w nim pełniła odmiana złącza Lightning. Jeśli jednak za opracowywanie nowego standardu zabrał się Intel, można spodziewać się, że z czasem analogowe złącze minijack zacznie odchodzić w przeszłość. Choć z pewnością nie będzie to proces łatwy – posiadacze lepszych słuchawek i innych urządzeń wykorzystujących gniazda minijack nie będą raczej chcieli się z nimi łatwo rozstać.

Zdjęcie: Flickr/pestoverde

podobne treści