biznesnews

USA oskarżają Huawei o oszustwo i kradzież tajemnic handlowych

Napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami odczuwane jest na całym świecie. I jeszcze wzrośnie, po tym jak amerykański Departament Sprawiedliwości właśnie oficjalnie oskarżył Huawei o oszustwo i kradzież tajemnic handlowych.

USA i ChRL od dłuższego już czasu prowadzą podjazdową wojnę handlową. Nie uniknęli jej także dwaj technologiczni „czempioni” obu krajów: w narożniku USA Apple, w narożniku Chin Huawei. Kiedy więc w Kanadzie aresztowano CFO Huawei, chiński sąd wydał zakaz sprzedaży większości iPhone’ów w Państwie Środka. Retorsji za aresztowanie przez ABW jednego z szefów Huawei na razie nie widać, ale to nie znaczy że ich nie będzie. No chyba, że Chiny będą zajęte odpowiadaniem na kolejny problem, z jakim musi zmierzyć się Huawei.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił bowiem treść bowiem treść aktu oskarżenia przeciwko Huawei, Huawei Device USA, irańskiej spółce zależnej Skycom Tech oraz samej Wanzhou Meng, CFO Huawei aresztowanej w grudniu ubiegłego roku w Kanadzie. Amerykańskie władze stawiają im zarzuty oszustwa i konspiracji w celu prowadzenia dalszych malwersacji.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że Huawei wprowadzało w błąd co do swoich relacji z irańską spółką zależną Skycom Tech. Miała być ona sprzedana przez chińskiego giganta w 2007 roku. I rzeczywiście, została sprzedana, ale według amerykańskich śledczych, tylko na papierze. Prawda ma wyglądać w ten sposób, że oba podmioty nadal były ze sobą związane. Wszystko po to, by obejść w ten sposób amerykańskie embargo na dostawy sprzętu do Iranu. Huawei miało oszukiwać w tym zakresie amerykańskie banki przetwarzające operacje finansowe Huawei usuwając świadomie z komunikacji z nimi informacje o transakcjach ze Skycom Tech na łączną sumę ponad 100 milionów dolarów w latach 2010-2014.

Ponadto amerykańscy śledczy postawili jeszcze 10 kolejnych zarzutów, które dotyczą między innymi rzekomych prób kradzieży tajemnic handlowych od T-Mobile USA, utrudniania śledztwa oszustwa telekomunikacyjne.

Huawei oczywiście odrzuca te oskarżenia. Firma wystosowała oficjalne oświadczenie w tej sprawie, którego treść znajduje się poniżej.

Firma Huawei jest rozczarowana przedstawionymi zarzutami. Po aresztowaniu Pani Meng Wanzhou, szukaliśmy możliwości przedstawienia w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych swojego stanowiska w sprawie dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę dla Wschodniego Okręgu Nowy Jork. Prośba ta została odrzucona bez podania uzasadnienia.

Z kolei zarzuty w sprawie naruszenia tajemnicy handlowej, przedstawione przez Prokuraturę dla Zachodniego Okręgu w Waszyngtonie, były przedmiotem rozstrzygnięcia wydanego przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Sprawa zakończyła się ugodą stron, po tym, jak ława przysięgłych sądu w Seattle nie stwierdziła umyślnego naruszenia tajemnicy handlowej.

Firma Huawei zaprzecza, jakoby ona, jej spółki zależne lub filie dopuściły się któregokolwiek z zarzucanych naruszeń prawa Stanów Zjednoczonych przedstawionych w aktach oskarżenia. Nie mamy wiedzy o żadnych sprzecznych z prawem czynach rzekomo popełnionych przez Meng Wanzhou. Wierzymy, że amerykańskie sądy ostatecznie podzielą nasze zdanie.

Zdjęcie: Flickr/Grid Engine

podobne treści