internetnews

USA odtajniają „fakty” na temat PRISM

W odpowiedzi na miażdżącą krytykę dotyczącą programu PRISM, szef amerykańskiego wywiadu postanowił odtajnić część informacji na jego temat.

Niestety od Jamesa R. Clappera nie dowiemy się żadnych technicznych szczegółów na temat tego jak właściwie działa PRISM i jakie podmioty są zaangażowane w ten program. Clapper, krytykując jednocześnie media, które jego zdaniem „niedokładnie” przedstawiły całą sprawę powodując, że intencje programu zostały „źle zinterpretowane”, ujawnił „fakty” dotyczące programu PRISM.

Nie jest ich zbyt wiele i ogólnie można powiedzieć, że powtarzają tezy wygłaszane przez amerykańską administrację od kilku dni – wszystko jest zgodnie z prawem (FISA), Kongres o wszystkim wiedział, szpiegujemy, ale tylko obcokrajowców.

Według niego PRISM jest „wewnętrznym rządowym systemem komputerowym wykorzystywanym ustawowo do zbierania informacji wywiadowczych pochodzących z komunikacji elektronicznej, co odbywa się pod nadzorem sądu.” Celem programu jest „pozyskiwanie zagranicznych informacji wywiadowczych, łącznie z tymi, które pozwalają udaremnić ataki terrorystyczne na Stany Zjednoczone i naszych sojuszników.”

Terroryści? O tym nie pomyślałem. Przecież wiadomo, że w starciu z nimi pierwszą ofiarą musi być nasza prywatność. A wszystko zostanie przeprowadzone w pełni profesjonalnie. Zwłaszcza, że amerykański wywiad ma długą tradycję przedstawiania własnym przywódcom raportów dostosowanych do ich oczekiwań. Serio. Dużo dłuższą niż słynna „broń masowego rażenia”. Przykładowo decyzja o przystąpieniu USA do wojny w Wietnamie została podjęta w oparciu o spreparowany przez NSA raport ze zdarzenia, które w rzeczywistości wyglądało zupełnie inaczej niż to przedstawiono. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, polecam książkę Dziedzictwo popiołów, historia CIA autorstwa Tima Weinera.

Poniżej wszystkie „fakty” na temat PRISM, jakie ujawnił DNI.

PRISM: "Facts on the Collection of Intelligence Pursuant to Section 702" by CNET News

Zdjęcie: Flickr/@mjb

podobne treści