news

USA i Rosja razem przeciwko piractwu

Boże Narodzenie to taki magiczny czas, w którym rzeczy z pozoru niemożliwe, mogą stać się rzeczywistością. Mamy więc zwierzęta, które mówią ludzkim głosem, mamy też USA i Rosję, które ogłaszają wspólne akcje przeciwko piractwu komputerowemu.

Przyznam się szczerze, że nie spodziewałem się, że Rosja kiedykolwiek zdecyduje się na współpracę z Zachodem w dziedzinie przestrzegania prawa własności intelektualnej. Może nie doceniam naszych wschodnich sąsiadów, ale przez lata dorobili się reputacji ludzi, którym akurat piractwo komputerowe zupełnie nie przeszkadza.

Tymczasem w piątek USA oraz Rosja ogłosiły, że będą podejmować wspólne kroki w celu zredukowania piractwa komputerowego. Na razie współpraca nie zakłada podpisywania żadnych wspólnych traktatów, ot ogłoszono krótkie memorandum, które jednak wymienia kroki, jakie oba państwa będą podejmowały wspólnie.

Rosja zgodziła się na przykład na to, że zamknie strony internetowe, które podejrzewane są o rozprzestrzenianie pirackich kopii programów komputerowych. Dodatkowo Amerykanie mają podzielić się z Rosją swoimi doświadczeniami w dziedzinie zwalczania piractwa a Rosja ma przeznaczyć więcej środków na jego zwalczanie.

Wśród zapowiedzianych kroków są na przykład „niezapowiedziane kontrole fabryk, sklepów i magazynów w celu wykrycia, zabezpieczenia i, jeśli to będzie konieczne, zniszczenia towarów, które naruszają prawa własności intelektualnej.” Innym z zapowiedzianych mechanizmów będzie wprowadzenie w Rosji odpowiedzialności dostawcy Internetu za piractwo internetowe popełniane przez jego klientów. Oczywiście „w uzasadnionych przypadkach”.

Choć w USA tego typu środki są standardem, w Rosji będzie to pewne novum. Oczywiście jeśli założymy, że władze tego kraju poważnie maja zamiar się do tego stosować, a nie jest to tylko element gry, którą Rosja musiała podjąć po tym jak została członkiem Światowej Organizacji Handlu.

[zdjęcie:macle/Flickr]

podobne treści