news

US Space Force powstaną do 2020 roku

Prezydent Trump ogłosił niedawno, że USA stworzą nowy, szósty, rodzaj sił zbrojnych. Będą to siły kosmiczne, proces formowania których już się rozpoczął.

A nie jest to zadanie proste. Przede wszystkim politycznie, ponieważ utworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych, obok US Army, US Navy, US Marines, US Air Force i US Coast Guard, wymagać będzie zgody Kongresu. A krytycy pomysłu utworzenia sił kosmicznych wskazują, że osłabi to pozycję US Air Force, które do tej pory „opiekowały się” przestrzenią kosmiczną.

Pentagon jednak przygotował już raport dla Kongresu, w którym przedstawia plan powołania nowego rodzaju sił zbrojnych do roku 2020. Raport ten został niedawno zaprezentowany przez wiceprezydenta Mike’a Pence’a, który wskazywał na konieczność powołania własnych sił kosmicznych, w odpowiedzi na rozwijanie przez Rosję i Chiny własnych zdolności na tym polu. Jako przykład podał on między innymi zestrzelenie w roku 2007 przez Chiny własnego satelity, co było oczywistym pokazem możliwości militarnych.

Nasi przeciwnicy już przekształcili przestrzeń kosmiczną w arenę zmagań wojskowych,” stwierdził wiceprezydent USA. „Pokój możliwy jest tylko dzięki sile, a w przestrzeni kosmicznej to United States Space Force będą największą siłą.”

Pence stwierdził także, że następny budżet, jaki administracja Trumpa przedstawi Kongresowi, zawierać będzie odpowiednie wydatki na stworzenie US Space Force. Według niego stworzenie struktur nowego rodzaju sił zbrojnych kosztować będzie w ciągu najbliższych pięciu lat 8 miliardów dolarów.

Zdjęcie: US Air Force

podobne treści