news

US Navy rezygnuje z ekranów dotykowych

Wojskowość od wieków jest tą dziedziną ludzkiej aktywności, która bardzo często stanowi koło zamachowe rozwoju technologicznego. Ale czasem zdarzają się nietypowe sytuacje, w których „nowsze” wcale nie musi oznaczać „lepsze”.

Jak na przykład w US Navy, która według nowych wytycznych ma zrezygnować z korzystania z ekranów dotykowych zainstalowanych na mostkach dowodzenia swoich niszczycieli. Na ich miejsce wróci sprawdzona technologia mechaniczna. Decyzja o powrocie do starszych rozwiązań jest konsekwencją wypadku sprzed dwóch lat.

W 2017 roku, u wybrzeży Singapuru, USS John S. McCain miał kolizję z liberyjskim tankowcem Alnic MC, w rezultacie której zginęło łącznie 10 marynarzy, a 48 zostało rannych. Przeprowadzone po tym wypadku śledztwo wykazało, że jedną z przyczyn zderzenia była konstrukcja sterowania niszczyciela. A dokładnie złożoność zaprojektowanego przez Northrop-Grumman zintegrowanego systemu zarządzania mostkiem, którego interface obsługiwany jest dotykowo, a który został zainstalowany na okręcie zaledwie rok wcześniej.

US Navy nie będzie jednak zmieniać ustawień dotykowego interface’u, amerykańska marynarka wojenna doszła do wniosku, że w sytuacji awaryjnej jest on zbyt skomplikowany, a ludzie będą lepiej radzić sobie z manewrowaniem okrętem, jeśli mają do dyspozycji fizyczne dźwignie i przyciski. W rezultacie zostanie on usunięty ze wszystkich niszczycieli, na które trafił do tej pory.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści