news

Urządzenie, które zwabia i zabija komary

Takie urządzenie z pewnością przydałoby się w lecie, kiedy samice komarów niemiłosiernie atakują ludzi, pozostawiając swędzenie po sobie. Jednak pułapka na komary jest przeznaczona dla zupełnie innych terenów – objętych gorączką denga.

Choroba występuje w obszarze okołorównikowym i jest przenoszona przez komary. Co roku choruje na nią 100 milionów ludzi, 500 tysięcy ląduje w szpitalu, a 12500 ludzi umiera z powodu dengi. Właśnie dlatego naukowcy pracowali nad urządzeniem, które skutecznie wybijałoby samice komarów, które nie tylko ssą krew, a także składają jaja nowego pokolenia komarów.

Rozmnażanie ma miejsce najczęściej w mokrych i ciepłych obszarach z dużą ilością gnijącego materiału biologicznego. Uczeni zbudowali pułapkę w kształcie śmietnika, która jest wypełniona substancjami, które śmierdzą podobnie do bagien, w których samice składają jaja. W środku znajduje się duża ilość środków owadobójczych, które skutecznie skracają żywot komarów.

Nieduże ustrojstwo powinno być umieszczane blisko skupisk ludzi, tak aby nawet jeśli komar wyssie krew zakażonej osoby, to nie zacznie kąsać następnej, a uda się do miejsca, do którego ciągnie go zapach pułapki. [Live ScienceWorld Health Organization]

podobne treści