biznes

UPS chce zainstalować w swoich placówkach ogólnodostępne drukarki 3D

W powieści Williama Gibsona Wszystkie jutra ogólnoświatowa chińska sieć supermarketów Szczęśliwy Smok instaluje w każdym swoim oddziale Nanofax, czyli urządzenie, dzięki któremu jej klienci mają mieć możliwość przesyłania sobie kopii fizycznych przedmiotów. UPS postanowiło wyprzedzić fikcję i już teraz zainstalować w swoich oddziałach drukarki 3D dostępne dla klientów.

Forma spedycyjna UPS ma już co prawda ponad sto lat, ale stara się iść za duchem czasów. A nawet w pewnym sensie go wyprzedzać, tak jak w przypadku decyzji o instalacji drukarek Stratasys uPrint SE Plus w swoich oddziałach. Usługa drukowania 3D, choć skierowana przede wszystkim do drobnego biznesu, ma być dostępna dla wszystkich zainteresowanych, którzy „muszą stworzyć prototyp, wizję artystyczną czy materiały promocyjne.”

W pierwszej kolejności w drukarki 3D zostanie wyposażonych sześć oddziałów UPS w San Diego i w okolicach, ale firma obiecuje rozszerzyć zakres usługi, jeśli pilotażowy program spotka się z pozytywnym przyjęciem. Miejmy nadzieję, że firma kiedyś dotrze z tą usługą do Europy, lub przynajmniej ktoś w naszym kraju postanowi zaoferować podobną usługę.

Niestety na razie nie wiadomo czy UPS planuje zainstalować obok drukarek skanery. Ale nawet jeśli nie, zawsze do wykonania trójwymiarowego modelu obiektu, można użyć ręcznego skanera 3D. Na przykład takiego jak ten prototyp.

Zdjęcie: Flickr/Neubie

podobne treści