biznesnewsWiadomości promowane

UOKiK: Uber wpływa pozytywnie na konkurencję

Nie od dziś wiadomo, że, delikatnie mówiąc, taksówkarze na całym świecie nie są wielkimi fanami usługi Uber. W ostatnich miesiącach również w Polsce zaczęły pojawiać się kontrowersyjne inicjatywy skierowane przeciwko kierowcom i klientom korzystającym z aplikacji, padł też pomysł wprowadzenia nowych regulacji dotyczących usług przewozowych. Teraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta postanowił ujawnić swoje oficjalne stanowisko w toczącej się na ten temat dyskusji.

W oświadczeniu wystosowanym przez UOKiK czytamy, że instytucja ta jest świadoma kontrowersji, jakie wywołuje Uber, oraz tego, że bardzo często, zwłaszcza przez taksówkarzy, podnoszone są zarzuty, że firma ta łamie zasady konkurencji. Dlatego UOKiK już w 2015 roku rozpoczął monitorowanie rynku przewozu osób oraz analizę prawnych i ekonomicznych aspektów jego funkcjonowania w Polsce, w kontekście dostępności takich usług jak Uber. Stanowisko urzędu nie przypadnie jednak raczej do gustu taksówkarzom.

Głównie dlatego, że UOKiK nie znalazł w działalności Uber niczego, co mogłoby łamać zasady konkurencji. Owszem, urząd przyznaje, że Uber ma pewną przewagę konkurencyjną nad korporacjami taksówkarskimi, ale nie wynika ona z łamania zasad konkurencji, tylko z lepszego wykorzystania dostępnej technologii. Technologii, która jak podkreśla UOKiK, nie jest poza zasięgiem korporacji taksówkarskich:

„Trzeba przy tym podkreślić, że innowacyjność Uber nie nosi znamion działań nastawionych na eliminowanie konkurencji. Podstawowe technologie, które wykorzystuje Uber nie są chronione patentami, możliwe jest zatem wykorzystanie tego modelu biznesowego przez konkurencyjnych przedsiębiorców, którzy mogą poddawać go dalszym modyfikacjom z korzyścią dla rozwoju konkurencji, a przez to konsumentów. Świadczy o tym dostępność konkurencyjnych aplikacji podobnych do Uber w Polsce i w innych krajach.

Dodatkowo, rodzaj usługi proponowany przez Uber może nie być optymalny dla wszystkich konsumentów, nie zapewnia bowiem cech takich jak anonimowość pasażera czy możliwość płatności gotówką, które mogą być istotne dla części pasażerów.”

W opinii UOKiK Uber jest jednym z przejawów „gospodarki współdzielenia” („sharing economy”), która jest skutkiem gwałtownych zmian na rynku technologii i oczekiwań konsumentów, a która tak naprawdę dopiero się kształtuje. Według urzędu wpływa ona pozytywnie na konsumentów, ponieważ powoduje ona wzrost konkurencji. Jednocześnie UOKiK wskazuje na konieczność stopniowej nowelizacji przepisów, które obecnie nie nadążają za gwałtownym rozwojem „ekonomii współdzielenia”, by uniknąć podobnych kontrowersji w przyszłości.

Zdjęcie: Flickr/joakim

podobne treści