mobilenews

Ukraina zbiera pieniądze na wojsko za pomocą smsów

Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych środków. Nie inaczej jest też na Ukrainie, której siły zbrojne postawione zostały w stan pełnej gotowości po aneksji Krymu przez Rosję. Problem polega na tym, że ukraińskie wojsko nie ma pieniędzy. Dlatego zbiera je za pośrednictwem… telefonów komórkowych.

Ukraińskie ministerstwo obrony uruchomiło specjalny numer telefonu. Każde połączenie, lub wysłany na niego sms o dowolnej treści, to 5 hrywien przekazanych na pomoc materialną dla wojska. Ministerstwo obrony Ukrainy podało wczoraj, że dzięki tej formie zbiórki, udało się do tej pory zebrać prawie 4 miliony hrywien, czyli ponad milion złotych. Jest to około 25% wszystkich środków, które jak na razie zostały zebrane w ramach akcji Wesprzyj Ukraińską Armię. Jak na potrzeby armii jest to nadal niewiele, ale wszystko się przyda.

Co ciekawe, dość szybko znalazł się ktoś, kto postanowił wykorzystać nietypową (jak na siły zbrojne) formę zbiórki do własnych celów. Nie chodzi jednak o zwykłe oszustwo, tylko o dezinformację przeciwnika. Wśród rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy pojawiła się informacja, że sms o treści „Krym Rosja” wysłany na numer akcji, to 5 hrywien na zaopatrzenie „dla samoobrony Krymu”.

Zdjęcia: ,BBC

podobne treści