news

Układy scalone przyszłości z DNA

Nadchodzi zmierzch tradycyjnych chipów. Znacznie lepszym materiałem do ich budowy niż krzem jest DNA – przecież posiada możliwość przeprogramowania się i łączenia. Inżynier z Duke University, Chris Dwyer, twierdzi, że jeden laborant może za pomocą DNA wyprodukować więcej bramek logicznych w dzień niż cała fabryka mikroprocesorów w miesiąc.

Badania Dwyera dowodzą, że przez tworzenie i mieszanie odpowiednich zbitek DNA i innych molekuł można stworzyć miliardy identycznych struktur w kształcie miniwafelków. Mogą być wykorzystywane jako bramki logiczne, przy czym łączą się za pomocą światła, nie elektryczności.

Sztuczka udaje się dzięki dodawaniu do cząsteczek chromoforów, czyli elementów dopowiedzianych za kolor struktury. Chromofory reagują na światło i wprawiają w drżenie elektrony wewnątrz cząsteczki. Energia przechodzi na sąsiednie chromofory, które zaczynają wydzielać światło o konkretnej częstotliwości. Różnica między oryginalną częstotliwością światła a wtórną to jest to, czego potrzebujemy – zero i jedynka.

Oparte na DNA procesory są bardziej efektywne w eksploatacji. Ich produkcja jest wyjątkowo tania i szybka. DNA może być kolejnym rozdziałem w historii komputerów. Co w tym dziwnego? Czy nie dzięki ludzkiemu DNA w ogóle powstała nowoczesna technologia? [PhysOrg]

podobne treści