biznesinternet

UK: UEFA idzie na wojnę z piratami

 

Można mówić co się chce, ale piłka nożna to biznes. A największym graczem na tym boisku jest oczywiście FIFA, wraz z UEFA, czyli swoją europejską organizacją składową. A tej ostatniej bardzo nie podoba się to, że piraci podkopują jej pozycję, strumieniując w sieci mecze.

Mundial za nami, trwają przygotowania do jesiennych rozgrywek klubowych. Tymczasem UEFA przygotowuje się do kolejnego starcia z piratami. Tym razem organizacja będzie grała o brytyjski rynek starając się zablokować wszystkie nielegalne transmisje z meczy piłkarskich.

Zgodnie z postanowieniem sądu, który po raz kolejny zagrał do bramki UEFA, dostawcy Internetu w Wielkiej Brytanii będą musieli blokować pirackie streamy rozgrywek piłkarskich wskazywane przez organizację. UEFA już wcześniej dysponowała podobnym nakazem, teraz jednak został on podtrzymany na kolejny rok, a jego zakres został rozszerzony na wszystkie rozgrywki firmowane znakami organizacji, takie jak Liga Mistrzów czy Ligę Europejską.

Jak argumentował tamtejszy sąd najwyższy, dowody przedstawione przez UEFA wspierają tezę, że takie blokowanie jest efektywnym środkiem do walki ze strumieniowaniem meczy, a praktyka wskazuje, że w ciągu obowiązywania poprzedniej wersji nakazu tylko raz zablokowano nie ten stream co trzeba, ale on także był streamem pirackim, choć nie wchodził w zakres tego konkretnego nakazu.

Wygląda więc na tym, że osoby strumieniujące nielegalnie mecze Ligii Mistrzów zostały w Wielkiej Brytanii na spalonym.

Zdjęcie: Flickr/blondinrikard

podobne treści