biznes

UE planuje wprowadzenie regulacji dla dronów

Urzędnicy Komisji Europejskiej opracowali plany europejskich regulacji dotyczących dronów. W założeniach, plany te mają pozwolić na to, by w Europie rozwinął się innowacyjny sektor usług wykorzystujący do działania bezzałogowce.

Według słoweńskiej komisarz ds. transportu, Violeta Bulc, drony to innowacja, a możliwe do wprowadzenia dzięki nim nowe modele biznesowe stanowią ogromny potencjał wzrostu ekonomicznego. Dlatego UE musi przygotować się do znacznego wzrostu zainteresowania dronami. A w przypadku UE, oznacza to regulacje.

Według planów, urzędnicy KE zakładają wprowadzenie pozwoleń na latanie w obszarach gęsto zabudowanych oraz stworzenie systemu analogicznego do systemu zarządzania ruchem lotniczym. System taki miałby czuwać nad bezpieczeństwem i podawać operatorom informacje pozwalające uniknąć kolizji. System taki najbardziej użyteczny byłby zwłaszcza dla operatorów całych flot dronów, czyli, przykładowo, dla firm kurierskich, które za ich pomocą dostarczałyby przesyłki.

KE chciałaby, by podstawowe elementy europejskich regulacji, takie jak rejestracja dronów i automatyczna ich identyfikacja, zaczęły obowiązywać na obszarze wspólnoty już w 2019 roku.

Zdjęcie: Flickr/Don McCullough

podobne treści