newssztuka

Udoskonalona Mona Lisa

Zaczęło się od maszyn drukujących naklejki ze zdjęciami. Dziś Japonki uwielbiają budki, w których można sobie zrobić zdjęcie i od razu
otrzymać wyretuszowaną wersję własnej twarzy. Najnowszy trend to
oprogramowanie, które
nie tylko rozjaśnia cerę, ale i powiększa oczy. Dzięki niemu, kobiety na naklejkach wyglądają jak postaci z anime:

Mona Lisa, Made Cuter

Mona Lisa, Made Cuter

Wielkie, zdziwione oczy, uznawane są za atrakcyjniejsze od naturalnych. Na przykład japońska piosenkarka Ayumi Hamasaki jest podziwiana za czarujące oczy. Jednak zasada nie odnosi się do mężczyzn. Spójrzcie na zdjęcie poniżej, na którym twarz pracownika Fuji TV wygląda sztucznie i niepokojąco:

Mona Lisa, Made Cuter Japonki, którym pokazano to wyretuszowane zdjęcie, powiedziały, że facet wygląda „strasznie”. Co powiedziały, gdy zobaczyły Mona Lisę w wersji anime?

Mona Lisa, Made Cuter Zdjęcie na naklejce przedstawia Mona Lisę zmodyfikowaną na potrzeby japońskich gustów. Panie, którym je pokazano, orzekły, że Mona Lisa wypadła „ślicznie”.

Mona Lisa, Made Cuter Sądziliśmy, że jest piękna, tajemnicza, intrygująca, ale śliczna? Niektóre próby „udoskonalania” powinny zostać zaniechane.

Warto dodać, że wybielanie cery jako zabieg upiększający nie wynika z chęci upodobnienia się do Europejek. Związane jest z tradycyjnym japońskim kanonem piękna. Tymczasem duże oczy sprawiają, że twarz wygląda drobniej, jak buzia dziecka. Oblicza okrągłe jak księżyc uznawane są w Japonii za wyjątkowo mało pociągające.

[Brian Ashcraft/giz, Japan Probe]

podobne treści

 • m.-kowalski

  Ayumi Hamasaki to kobieta więc piosenkarka nie piosenkarz

  UBER FAIL

 • m.-kowalski

  GIZ.pl – Na przykład japoński piosenkarz Ayumi Hamasaki jest podziwiany za czarujące oczy.

  GIZ.com – Take singer Ayumi Hamasaki, who is noted for her „large eyes”.

  TRANSLATION FAIL