newswynalazki

Udany test nowego silnika SpaceX

Kilka dni temu w ośrodku testowym SpaceX w McGregor w Teksasie rozpoczęły się testy nowego silnika Raptor. Jak poinformował Elon Musk, wczoraj został uruchomiony po raz pierwszy.

Nad silnikami Raptor SpaceX pracuje już od kilku lat. Mają one zastąpić obecne silniki Merlin 1D, a docelowo napędzać też statek Starship, który projektowany jest do tego, by pełnić zarówno misje księżycowe jak i marsjańskie.

Pierwsza wersja silników została przetestowana jeszcze w 2016 roku, ale nie były to jeszcze pełnowymiarowe silniki. Ich najnowsza wersja osiągnęła już zakładaną wielkość, a w stosunku do początkowych założeń, została gruntownie przeprojektowana. W odróżnieniu od większości silników rakietowych, silniki Raptor mają wykorzystywać jako paliwo metan. SpaceX twierdzi, że dzięki temu może osiągnąć większą efektywność. Ma też tą niezaprzeczalną zaletę, że teoretycznie metan będzie można dość łatwo produkować na Marsie. Musk, w swoim stylu, pochwalił się udanym testem silnika na Twitterze.

Szef SpaceX ma nadzieję, że w ciągu najbliższych ośmiu tygodni uda się przeprowadzić test prototypu Starship, podczas którego trzy silniki Raptor wyniosą go na wysokość około 5 kilometrów. Według aktualnych planów, ostateczna wersja Starship ma być wyposażona w siedem silników Raptor.

podobne treści