news

Udany lot testowy polskiej rakiety

Podobno „Poland cannot into space”. Nie jest to do końca prawda, ale możliwe, że już niebawem będziemy mogli pochwalić się własną rakietą. Na poligonie w Drawsku Pomorskim odbył się bowiem przedwczoraj start polskiej rakiety.

Rakieta zbudowana została przez inżynierów z gdyńskiej firmy SpaceForest w ramach dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projektu, którego celem jest budowa rakiety mogącej wynieść 50 kilogramów ładunku na 150 kilometrów. Napędzana hybrydowym silnikiem rakieta projektowana jest w taki sposób, by można było ją odzyskać i po przeprowadzeniu niezbędnej konserwacji wykorzystać ponownie w ciągu trzech dni. Dzięki temu SpaceForest chce zaoferować przyszłym klientom wysoką wydajność przy bardzo niskich kosztach eksploatacji.

To jednak dopiero przyszłość, na razie prowadzone są testy. I to nie na pełnowymiarowej rakiecie Perun, bo tak docelowo nazywać będzie się polska konstrukcja, ale na jej modelu w skali 1 do 2. Nazwanym Bigos 4. Poważnie. Na początku listopada rakieta poleciała po raz pierwszy na wysokość kilometra, teraz Bigos 4 wzniósł się na 15 kilometrów, czyli górny pułap, jaki ze względów bezpieczeństwa ustalono dla drawskiego poligonu.

„Wystarcza on jednak, aby rozwinąć prędkość naddźwiękową i przetestować właściwości aerodynamiczne rakiety w warunkach znacznie już rozrzedzonego powietrza,” wyjaśnia Robert Magiera, prezes firmy SpaceForest. „Test pozwolił nam również potwierdzić wcześniejsze obliczenia dotyczące ilości paliwa, które należało zatankować, aby tego pułapu nie przekroczyć. Cieszymy się, że udało nam się zweryfikować nasze założenia z bardzo dużą dokładnością.”

Pozyskane podczas testowego lotu dane pomogą podczas prac nad pełnowymiarową rakietą, której pierwszy start zaplanowano na trzeci kwartał przyszłego roku. Jak zapowiada SpaceForest, rakieta Perun będzie gotowa w roku 2022.

Zdjęcie: SpaceForest

podobne treści