newsWiadomość główna

Udany lot suborbitalny Virgin Galactic

Na tą chwilę Richard Branson czekał bardzo długo. Wczoraj statek kosmiczny Virgin Space Ship Unity wykonał swój pierwszy lot suborbitalny.

Statek VSS Unity, wraz z dwoma pilotami na pokładzie oraz z manekinem „Annie” umieszczonym w przedziale, który może pomieścić maksymalnie sześciu pasażerów, wyniesiony został najpierw przez samolot WhiteKnightTwo na wysokość prawie 14 kilometrów. Po odłączeniu się nad pustynią Mojave statku kosmicznego od samolotu, piloci, jak wielokrotnie podczas wcześniejszych testów, włączyli hybrydowy silnik rakietowy statku. Tylko tym razem nie był to zwykły test, a zadaniem pilotów było wykonanie lotu suborbitalnego.

A Mark Stucky oraz Frederick Sturckow wykonali go bez żadnych incydentów. Po osiągnięciu wysokości 82 km mogli już doświadczyć stanu nieważkości i obserwować krzywiznę Ziemi. A według klasyfikacji US Air Force (NASA trzymałoby się jednak bardziej linii Kármána, ale obie granice są w gruncie rzeczy umowne) znaleźli się w kosmosie, po czym pomyślnie wylądowali.

Do tej pory, po 14 latach pracy, rekordem dla statków Virgin Galactic był pułap 52 kilometrów. Rygorystyczne testy, jakim poddawany jest statek firmy mają zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pasażerom, którzy już teraz ustawiają się w kolejce by zapłacić ćwierć miliona dolarów za taką przejażdżkę.

Brytyjski miliarder Richard Branson, do którego należy Virgin Galactic, zapowiedział już, że w świetle udanego testu, jego kolejnym celem będzie przeprowadzenie pierwszego komercyjnego lotu w marcu przyszłego roku.

Zdjęcie: Virgin Galactic

podobne treści