naukawynalazki

Udało się wydrukować ograny wraz z układem krwionośnym

Eksperymenty z drukowaniem elementów biologicznych prowadzone są w wielu miejscach na świecie. W przeszłości przeprowadzane były nawet eksperymentalne operacje, podczas których wydrukowane elementy wszczepiano ludziom, ale możliwości drukowania organów są ograniczone. Na szczęście te granice przesuwane są coraz bardziej.

Ostatnio przez zespół pod kierownictwem profesora Anthony’ego Atala’i z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine, który swoimi osiągnięciami pochwalił się w najnowszym wydaniu Nature Biotechnology. Jest nim opracowanie sposobu na drukowanie organów, wraz z odpowiednikiem systemu krwionośnego.

Biodrukarki działają na podobnej zasadzie jak zwykłe drukarki 3D, z tą różnicą, że zamiast na przykład plastiku, wykorzystują specjalne materiały, które przypominają ludzkie tkanki. Czasem są to nawet poszczególne komórki. Ale takie podejście ma pewne wady – wydrukowane w ten sposób organy zwykle nie są zbyt duże i skomplikowane, ponieważ w przypadku próby implantacji pojawiłyby się problemy z dostarczeniem do poszczególnych komórek substancji odżywczych. Zespół profesora Atala’i znalazł jednak sposób, na ominięcie tego problemu.

Opracowana przez nich technika polega na wydrukowaniu organu przy pomocy biodegradowalnego polimeru, w którym zostawiane jest miejsce na przyszły układ krwionośny. Następnie na tak przygotowany stelaż, za pomocą specjalnego żelu, nanoszone są odpowiednie komórki. Podczas tego procesu tymczasowe rusztowanie podtrzymuje całą konstrukcję.

Na razie procedura została przetestowana na zwierzętach. Wydrukowane w ten sposób organy, wśród nich fragmenty kości, mięśnie a nawet dokładnie odwzorowane ludzkie ucho, zostały wszczepione szczurom. Po dwóch miesiącach nadal zachowywały swój kształt, wykształcił się w nich także prawdziwy układ krwionośny. W przypadku fragmentów kości, wyhodowanych z komórek macierzystych, proces ten zajął pięć miesięcy.

Na razie nowa metoda nie została przetestowana na ludziach. Jak przyznaje profesor Atala, jeszcze sporo czasu minie, zanim będzie ona mogła być stosowana w leczeniu prawdziwych pacjentów. Ale mogłaby ona potencjalnie w znaczący sposób przyczynić się do rozwoju medycyny.

Zdjęcie: Wake Forest Institute for Regenerative Medicine

podobne treści