newstablety

Ubuntu trafi też na tablety

A oto i ostatnia część układanki szykowanej przez Canonical – już jutro posiadacze tabletów z serii Nexus będą mogli ściągnąć testową wersję Ubuntu OS przystosowaną do obsługi swoich urządzeń.

Co prawda tablety wyposażone fabrycznie w Ubuntu OS nie pojawią się raczej w tym roku (choć jeszcze przed oficjalną prezentacją Ubuntu na tablety pojawiły się spekulacje na temat tego, że produkować je będzie HTC), ale entuzjaści już jutro będą mogli sami sprawdzić jak propozycja Canonical sprawuje się na tabletach Google. A z udostępnionych jak na razie przez firmę informacji wynika, że może być to bardzo interesująca propozycja.

Przede wszystkim, tak jak w przypadku wszystkich przyszłych wersji Ubuntu, Ubuntu OS przeznaczone do pracy na tabletach, ma być w pełni kompatybilne z innymi urządzeniami działającymi pod kontrolą tego systemu. Czyli na przykład jeśli nasz tablet wyposażony będzie w możliwość wykonywania połączeń telefonicznych, aplikacje napisane z myślą o telefonach, będą mogły być bez problemu na nim uruchomione. Mało tego, w tym konkretnym przypadku Canonical zapowiada niebywały wręcz multitasking – część ekranu zostanie wydzielona do obsługi aplikacji telefonicznej, a część nadal będzie funkcjonowała jako tablet. Analogicznie, po dodaniu bezprzewodowej klawiatury, urządzenie ma zamienić się w przenośny komputer zdolny dodatkowo do uruchamiania windowsowych aplikacji z serwera.

Generalnie jest to bardzo ciekawa propozycja, która może w przyszłości trafić do całkiem sporej grupy potencjalnych klientów. Szef Canonical, Mark Shuttleworth, porównuje nawet przyszłą integrację urządzeń z Ubuntu do tego, co chciał osiągnąć Microsoft ze swoim Windowsem 8 i Windowsem Phone 8. Z tą drobną różnicą, że „Microsoftowi coś umknęło”.

Ubuntu przeznaczone na tablety ma się jednak wyróżniać kilkoma szczególnymi cechami, z których tylko jedną jest możliwość podzielenia ekranu. Do najciekawszych z nich należy „sterowany głosem HUD” (serio, a przynajmniej tak napisali w komunikacie prasowym). Funkcjonalność ta „sprawia, że dużo łatwiej jest wykonać skomplikowane czynności za pomocą urządzenia sterowanego dotykiem, przekształcając dotykowy interface bogatych aplikacji i oferując na tablecie pełne możliwości komputera klasy PC.” Brzmi świetnie. Szkoda tylko, że w nagraniu prezentującym tabletową wersję Ubuntu OS poświęcono tej funkcjonalności tak mało czasu, więc na razie właściwie nie wiadomo jak miałoby to działać.

Najważniejsze, że już jutro będzie można to sprawdzić samemu.

podobne treści