smartfony

Ubuntu Phone będzie miał konsolę

Wygląda na to, że Ubuntu Phone naprawdę będzie smartphonem opartym na Linuxie – użytkownicy będą mieli dostęp do pełnej, linuxowej konsoli kryjącej się pod kolorowym interfacem graficznym.

Choć do oficjalnej premiery Ubuntu OS pozostało jeszcze sporo czasu, dzięki temu, że prace nad nim nie są objęte tajemnicą, już teraz wiemy, że wśród podstawowych aplikacji (poczta, kalendarz, zegar, pogoda, menadżer plików, dokumenty, YouTube, Facebook i Twitter), znajdzie się także emulator terminalu, który ma obsługiwać zestaw narzędzi Uniksowych o nazwie BusyBox. Canonical umieściło nawet kilka przykładów tego, jak aplikacja mogłaby wyglądać.

Choć Canonical zapowiadało, że Ubuntu dla telefonów i Ubuntu dla desktopów oparte będą na takim samym kodzie, opakowanym w inny interface użytkownika, pomysł wyposażenia telefonu w konsolę jest bardzo interesujący. W końcu nie ma potężniejszego narzędzia niż ona.

W Androidzie, który także jest oparty na Linuxie, Google poszło zupełnie inną drogą. Użytkownicy nie mają domyślnie możliwości włączenia konsoli, choć mogą w tym celu zainstalować sobie zewnętrzną aplikację.

podobne treści