programysmartfony

Ubuntu for Android

ubuntu for android

Canonical, ludzie odpowiedzialni za powstanie Ubuntu, już jakiś czas temu postanowili dać światu coś więcej niż tylko kolejną dystrybucję Linuxa. Na pierwszy ogień poszło Ubuntu TVzapowiedziane w styczniu. Teraz przyszedł czas na opanowanie urządzeń mobilnych. I to w najlepszym, innowacyjnym stylu. 

To co widzicie na zdjęciu to nie aplikacja Ubuntu odpalona na Androidzie. Nie jest to także emulator Androida odpalony na Ubuntu zainstalowanym na telefonie. Jest to Ubuntu for Android, czyli pełna wersja Ubuntu, która współdzieli kernela z Androidem. Działa to w ten sposób, że kiedy jesteś „pod telefonem” do dyspozycji masz wszystkie możliwości Androida. Kiedy jednak wrócisz do domu i podłączysz telefon do stacji dokującej połączonej z monitorem, myszką i klawiaturą, otrzymasz w pełni funkcjonalne, desktopowe Ubuntu.

Po co to wszystko? Wbrew pozorom dla prostoty. Smartphone’y będą coraz potężniejsze i może się okazać, że w przyszłości desktopy całkowicie odejdą do lamusa. Monitory, klawiatury i myszki raczej nie. Ubuntu for Android dostarcza odpowiedni system operacyjny w odpowiednim kontekście. Odpada także problem przenoszenia i synchronizacji danych pomiędzy desktopem a smartphonem. 

Dodatkowo jeśli podłączy się Ubuntu for Android do samego telewizora wszystkie multimedia przeglądać będzie można wykorzystując interface Ubuntu TV. 

Ubuntu for Android nie jest produktem, który można by w chwili obecnej ściągnąć i przetestować. Nie jest to najgorsza wiadomość, zważywszy, że spowodowane jest to faktem, że Canonical właśnie poszukuje producentów sprzętu, którzy byliby zainteresowani tym pomysłem.

[Crounchgear]

podobne treści