news

Uber zainwestuje w centrum badawcze w Polsce

Jeśli chodzi o Ubera, to w naszym kraju trudno właściwie stwierdzić, czy łamie on jakieś przepisy czy nie – jeden urząd powie tak, inny urząd powie nie. Ale wygląda na to, że amerykańska firma właśnie dostała spore wsparcie ze strony rządu.

Co prawda gdzieś w ministerstwach procedowany jest projekt ustawy wprowadzający do polskiego prawa definicję „pośrednictwa przy przewozie osób” i wprowadzający obowiązek posiadania odpowiedniej licencji dla wszystkich firm chcących świadczyć takie usługi, także przy pomocy programów komputerowych czy aplikacji mobilnych, ale jakoś ucichło o nim ostatnio. Za to w blasku fleszy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, odpowiadający za nowelizację przepisów o transporcie, minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz Jamie Heywood, szefa Ubera na Europę Północno-Wschodnią, ogłosili wczoraj plan inwestycyjny amerykańskiej firmy w Polsce.

Zgodnie z nim, Uber zainwestuje ponad 37 milionów złotych w krakowskie laboratorium badawczo-rozwojowe dla rowerów elektrycznych i hulajnóg oraz w Centrum Usług Biznesowych. Zatrudnienie znajdzie tam dodatkowe 230 osób.

„W centrum pracę znajdą polscy inżynierowie. Ta inwestycja to potwierdzenie, że tworzymy w Polsce dobre środowisko dla innowacji, chwalił się minister Zagórski. Wtórował mu minister Adamczyk twierdząc, że „nasi inżynierowie nie będą musieli wyjeżdżać do pracy za granicą.”

Tymczasem pod siedzibą resortu cyfryzacji, w którym odbywała się prezentacja, protestowali taksówkarze, którzy przekonywali, że wszystkie te inwestycje są swoistą zapłatą za to, by nie zmieniać nic w działaniu Ubera w Polsce.

„To spotkanie to takie mrugnięcie okiem, a inwestycje Ubera to swoista umowa offsetowa,” twierdzi Paweł Osowski, prezes firmy taksówkarskiej Ecocar. „W kolejnych miastach na świecie Uber jest ograniczany, nic dziwnego więc, że firma inwestuje w relacje tam, gdzie widzi potencjał polityczny dla swojego biznesu.”

Uber odrzuca te oskarżenia i zaprzecza, by inwestycje miały jakikolwiek związek z ustawą. Amerykańska firma twierdzi, że decyzje w sprawie laboratorium zapadły w kwietniu ubiegłego roku, a jego Centrum Usług Biznesowych rozwijane jest od roku 2016.

Zdjęcie: Flickr/joakim

podobne treści