biznes

Uber uniezależnia się od Google

Kierowcy Uber nie będą już musieli polegać na mapach dostarczanych przez Google. Firma podpisała właśnie umowę z TomTomem, na mocy której to właśnie holenderska firma będzie dostarczała mapy i informacje o ruchu ulicznym na potrzeby aplikacji Uber.

Koszmar taksówkarzy na całym świecie nie pierwszy raz podjął próbę uniezależnienia się od map dostarczanych przez Google. W maju tego roku Uber był gotów nawet zapłacić prawie 3 miliardy dolarów za mapy HERE, jednak jego oferta została przebita przez konsorcjum niemieckich firm motoryzacyjnych. Teraz jednak firma dopięła swego i podpisała wieloletnią umowę z holenderskim producentem nawigacji samochodowych, na mocy której jego mapy i informacje o ruchu ulicznym wykorzystywane będą w aplikacji dla kierowców Uber wraz z danymi, które pozyskiwane są przez firmę obecnie. Dane TomTom wykorzystywane będą w ponad trzystu miastach, również w Polsce i posłużą do optymalizowania tras z uwzględnieniem natężenia ruchu ulicznego.

Dokładne szczegóły transakcji nie są na razie znane, ale dla obu firm jest ono szansą na rozwój. Dla Uber jest to okazja do zmniejszenia swojego uzależnienia od obecnych dostawców danych. Dostęp do alternatywnych map jest ważny nie tylko z powodu ekonomiki codziennej pracy kierowców, ale także z powodu tego, że Uber, we współpracy z Carnegie Mellon University, prowadzi badania nad własną technologią autonomicznych pojazdów. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której Google dochodzi do wniosku, że nie chce już, by konkurencyjne rozwiązanie powstawało po części w oparciu o ich technologię. Tymczasem TomTom jest jednym z ostatnich niezależnych producentów nawigacji samochodowych i bardzo potrzebuje strategicznej współpracy, którą może zapewnić właśnie umowa z Uber.

Zdjęcie: Flickr/joakim

podobne treści