biznes

Uber kupi mapy HERE?

Ważą się losy map HERE, które Nokia najwyraźniej zamierza sprzedać. Niedawno pojawiły się informację o tym, że przejęciem map zainteresowany jest Facebook, teraz Uber złożył propozycję ich zakupu.

Jak donosi The New York Times, Uber złożył już Nokii ofertę zakupu, opiewającą na, bagatela, 3 miliard dolarów. Jest to oferta o tyle ciekawa, że usługa HERE wyceniana jest na niewiele ponad dwa miliardy dolarów. Ale zainteresowanie mapami Nokii jest podobno bardzo duże i to nie tylko ze strony Uber.

W ubiegłym roku oddział Nokii odpowiedzialny za HERE zarobił dla Finów 1,1 miliarda dolarów. Zakupem zainteresowany jest nie tylko wspomniany wyżej Facebook, ale też podobno konsorcjum niemieckich producentów samochodów, wśród których znajduje się BMW, Audi i Mercedes-Benz. Według NYT chiński przeglądarkowy gigant Baidu również zainteresowany jest mapami HERE. Tymczasem Uber najwyraźniej bardzo zależy na tym, by odciąć się od usług Google, z których obecnie korzysta, a własne mapy bardzo by się w tym celu przydały.

Konkurencja jest więc spora, a każda z zainteresowanych stron ma wiele powodów, by przejąć HERE. Według informatorów NYT decyzja o przyszłości map ma zostać podjęta jeszcze w tym miesiącu.

podobne treści