wynalazki

Uber już oficjalnie testuje swoje autonomiczne samochody

Uber znajduje się w ogniu krytyki chyba w każdym kraju, w którym się pojawił. Zwłaszcza ze strony taksówkarzy. Możliwe jednak, że w przyszłości do krytyki tej dołączą sami kierowcy Ubera, którzy staną się po prostu niepotrzebni.

Uber nie ukrywa, że obecny model świadczenia usług nie jest docelowy – firma od dłuższego czasu interesuje się autonomicznymi samochodami, które w przyszłości mogłyby zastąpić kierowców za kółkiem. Rok temu w Pittsburghu wypatrzono nawet pierwszy, testowy autonomiczny samochód Ubera, który powstał we współpracy z naukowcami z Carnegie Mellon Univeristy. Firma twierdziła wtedy, że wspomniany wyżej pojazd był „częścią wczesnych badań nad autonomicznymi systemami mapowania i bezpieczeństwa”. Teraz Uber sam chwali się flotą swoich autonomicznych samochodów, która także testowana jest na ulicach Pittsburgha.

Tak jak rok temu, za podstawę do budowy własnego autonomicznego samochodu Uber wybrał Forda Fusion z napędem hybrydowym. Na zdjęciach, którymi chwali się firma, widoczny jest zestaw czujników zamontowany na dachu, w którego skład wchodzi zarówno radar, jak i układ dwudziestu dwóch kamer, które rejestrują to co dzieje się w otoczeniu pojazdu w promieniu 100 metrów.

Na razie oczywiście pojazdy są dopiero testowane i, na szczęście dla kierowców firmy, jeszcze wiele czasu musi upłynąć, zanim Uber będzie mógł świadczyć usługi transportowe dzięki flocie własnych autonomicznych samochodów.

Zdjęcie: Uber

podobne treści