biznesnewswtf

Uber chciałby w przyszłości oferować też loty

Nikt nie lubi stać w korkach. Nie dziwi więc, że wiele osób zastanawia się nad rozwiązaniem tego problemu, zwłaszcza, jeśli w jakiś sposób zaangażowane są one w biznes transportowy. Tak jak na przykład Jeff Holden, dyrektor produktowy Ubera, który chciałby oferować klientom krótkie loty samolotami pionowego startu i lądowania.

Samoloty zdolne do pionowego startu i lądowaniu (VTOL – Vertical Take Off and Landing) wykorzystywane są obecnie praktycznie tylko przez lotnictwo wojskowe. Jeff Holden widziałby jednak przez nimi także cywilne zastosowania – podczas Nantucket Conference podzielił się z serwisem Recode informacją, że Uber całkowicie poważnie rozważa wprowadzenie do swojej oferty miejskich lotów samolotami VTOL.

Nie chodzi jednak o samoloty podobne do V-22 Osprey, Uber myśli raczej o małych samolotach z wieloma śmigłami, prawdopodobnie o napędzie elektrycznym. Pierwsze prototypy maszyn o podobnych założeniach są już co prawda obecnie testowane przez NASA, ale plany Ubera nie są jeszcze tak zaawansowane – Holden przyznaje, że jego dział prowadzi dopiero wstępne badania w tej sprawie, a na pojawienie się takiego rozwiązania na rynku będzie według niego poczekać około dekady.

Zdjęcie: Flickr/joakim

podobne treści