biznesnews

Tylko Windows 10. Koniec licencji OEM na starsze systemy Microsoftu

Już niebawem nie kupimy nowego komputera ze starszym Windowsem. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, z końcem października Microsoft zakończył sprzedaż licencji na Windowsa 7 Professional i Windowsa 8.1 swoim partnerom sprzętowym.

Oznacza to, że producenci nie będą już mogli fabrycznie instalować starszych wersji Windowsa na nowych maszynach. Tym samym Windows 7 Professional oraz Windows 8.1 podzieliły los Windowsa 8, którego licencje OEM przestały być sprzedawane 30 czerwca tego roku. Licencje na pozostałe wersje Windowsa 7 przestano sprzedawać już dwa lata temu. W rezultacie Windows 10 stał się jedynym desktopowym systemem operacyjnym Microsoftu na rynku.

Rezygnacja ze sprzedaży licencji OEM na starsze systemy nie oznacza jednak końca wsparcia dla nich. Nie będzie ono co prawda tak długie jak w przypadku słynnego Windowsa XP, ale trochę czasu jeszcze do jego końca zostało. W przypadku Windowsa 7 z SP1 wsparcie zakończy się 14 stycznia 2020 roku, w przypadku Windowsa 8.1 zakończy się ono 10 stycznia 2023 roku.

podobne treści