news

Tylko w Arizonie – płatne wizyty w więzieniu

Recepta na kłopoty finansowe w przeludnionych placówkach
penitencjarnych? Władze więzień w Arizonie doszły do wniosku, że warto
by wprowadzić opłaty za odwiedziny, a administracja stanowa wyraziła na to zgodę. Cóż, kasa pusta.

Jak podaje The New York Times, nowe prawo zezwala więzieniom na wprowadzenie opłaty w wysokości 25 dolarów za składanie wizyt osobom przebywającym w 15 placówkach w stanie. Formalnie to cena za sprawdzenie tożsamości gościa. Arizona to pierwszy region USA, który zdecydował się na tego rodzaju rozwiązanie.

Opłata nie podoba się oczywiście ani więźniom, ani odwiedzającym. Rodziny już teraz ponoszą wysokie koszty podróży do miejsca, gdzie bliska osoba przebywa za kratkami. Wiele więzień znajduje się w miejscach odległych od miast, zabudowań i cywilizacji.

Skutek może być taki, że niektórzy zrezygnują z odwiedzin. A to – jak mówią obrońcy praw więźniów – byłoby katastrofą, ponieważ wielu uwięzionych żyje „od wizyty do wizyty” bliskich.

Deficyt w tegorocznym budżecie stanowym wynosi 1,6 miliarda dolarów. Nowo wprowadzone opłaty na pewno go nie zlikwidują. Kasie Arizony najbardziej ulżyłaby możliwość ograniczenia wydatków na więzienia, ale do tego konieczny byłby spadek liczby przebywających w nich osób. [Gawker, NYT, zdjęcie więzienia we Florence, Arizona: AP]

podobne treści