aplikacjenauka

Ty też możesz pomóc ESA w pracy nad systemami dokowania

Wystarczy, że posiadasz dronę Parrot.AR i ściągniesz przygotowaną przez agencję aplikację Astro Drone, która symuluje dokowanie do stacji kosmicznej. Ale po co ESA miałaby przygotowywać aplikacje na smartphone’y? Odpowiedzią jest zbieranie danych.

Poza planami marsjańskiej misji, ESA pracuje także nad systemem automatycznego dokowania statków kosmicznych. I właśnie dlatego trzyosobowy zespół naukowców z holenderskiego Radboud University postanowił stworzyć aplikację, która przy pomocy dość popularnej zabawki, symuluje dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Chodzi o to, by zebrać dane na temat „milionów godzin” spędzonych przez graczy na próbach trafienia droną w symulowany cel. Będzie to pierwszy krok do powtórzenia działań graczy przez ograniczoną sztuczną inteligencję, która miałaby w przyszłości zastąpić zastąpić astronautów podczas wykonywania ryzykownych manewrów takich jak dokowanie.

„Ta aplikacja wyznacza całkowicie nowe podejście ESA do angażowania opinii publicznej w naukowy eksperyment,” mówi Leopold Summerer z Europejskiej Agencji Kosmicznej. „Możemy w dużych ilościach zdobyć prawdziwe dane  i na ich podstawie uczyć nasze algorytmy. Inne sposoby byłyby praktycznie niemożliwe do zastosowania.”

Tymczasem gracze w Astro Drone nagradzani są punktami za sprawne przeprowadzenie manewru dokowania i mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami na ogólnodostępnej tablicy wyników. ESA pracuje aktualnie nad wersją aplikacji, która będzie działać także na innych urządzeniach niż tylko iPhone’y oraz nad kolejnymi poziomami, które będą symulować nie tylko podejście do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ale też na przykład spotkanie sondy Rosetta z kometą 67P/Czuriumow-Gierasimienko, które w rzeczywistości będzie miało miejsce dopiero za rok.

„Dla ESA rezultatem mogą być bardziej autonomiczne statki kosmiczne, które będą mogły manewrować, dokować i lądować samodzielnie,” wyjaśnia Guido de Croon, który pracował nad aplikacją.

podobne treści