news

Twórcy kryptografii klucza publicznego odznaczeni Nagrodą Turinga

Nagroda Turinga to przyznawane od 1966 roku przez Association for Computing Machinery wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki, czasem określane jako „informatyczna Nagroda Nobla”. Podczas trwającej właśnie konferencji RSA, poznaliśmy jej tegorocznych laureatów. Są nimi twórcy protokołu uzgadniania kluczy szyfrujących.

Martin Hellman oraz Whitfield Diffie rozpoczęli swoją współpracę jeszcze w latach siedemdziesiątych. Jej zwieńczeniem było opublikowanie w roku 1976 pracy pod tytułem New Directions in Cryptography, którą można nazwać jednym z fundamentów współczesnej kryptografii. Opisywali w niej oni bowiem opracowany przez siebie protokół służący do uzgadniania wspólnego tajnego klucza szyfrującego przy użyciu publicznych środków komunikacji, który dziś znany jest jako protokół Diffiego-Hellmana.

Za swój wkład w rozwój kryptografii zostali oni wczoraj odznaczeni Nagrodą Turinga. Podzielą się ufundowaną przez Google nagrodą, która od dwóch lat wynosi milion dolarów.

Obaj od lat udzielają się jako aktywiści. Martin E. Hellman działa na rzecz zmniejszenia obecności broni atomowej, a w rozmowie z dziennikiem New York Times stwierdził, że swoją część nagrody przeznaczy właśnie na ten cel. Whitfield Diffie zajmuje się promowaniem prywatności i bezpieczeństwa w Sieci, a przypadającą mu cześć nagrody chce przeznaczyć na dokumentację historii rozwoju kryptografii.

podobne treści