internetnews

Twórcy Firefoxa pracują nad „Skypem w przeglądarce”

Fundacja Mozilla ogłosiła, że pracuje nad technologią umożliwiającą prowadzenie rozmów audio i wideo przez internet. Niby nic nowego, jednak jej twórcy wierzą, że będzie ona stanowić realną alternatywę dla Skype’a firmy Microsoft. Jej przewagą ma być brak konieczności ściągania i instalowania w komputerze lub innym łączącym się z Siecią urządzeniu dodatkowego oprogramowania. Sama przeglądarka ma nam wystarczyć.

Rozmowy dzięki technologii WebRTC mają być powszechnie dostępne dla użytkowników Mozilli na całym świecie. Umożliwia ona wysokiej jakości komunikację wideo w czasie rzeczywistym, ale też połączenia audio i wymianę danych. Wiceprezes Mozilli ds. inżynierii w Firefox Johnathan Nightingale w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria powiedział, co następuje:

Pod wieloma względami to będzie jak Skype, ale w przeciwieństwie do Skype’a WebRTC będzie dostępne na wielu platformach. Będzie też możliwa komunikacja między użytkownikami Mozilli a użytkownikami innych wyszukiwarek posiadających WebRTC.

Oprócz Mozilli rozwój WebRTC wspierają firmy takie jak Google, Microsoft i Opera. Na początku lutego br. miało miejsce pierwsze połączenie testowe między użytkownikami Mozilli i Google Chrome.

Nowa technologia jest już dostępna do testowania,  głównie dla programistów, którzy sprawdzają możliwości szerszego wykorzystania WebRTC i usług opartych o tę technologię. Nightingale uważa, że technologia ta będzie stawać się coraz popularniejsza między innymi na portalach społecznościowych.

Będziecie chcieli korzystać z niej na Facebooku lub Twitterze?

podobne treści